Filmová nostalgie: Nejlepší filmy roku 1984
- Rok 1984: Zlatá éra VHS?
- Terminátor: Budoucnost je tady!
- Indiana Jones a chrám zkázy
- Krotitelé duchů: Kdo ya gonna call?
- Policejní akademie: První várka smolařů
- Amadeus: Klasika od Formana
- Tenkrát v Americe: Leoneho gangsterská sága
- Nová vlna československé kinematografie
- Co se točilo za železnou oponou?
- Vliv roku 1984 na filmy dneška?
Rok 1984: Zlatá éra VHS?
Rok 1984 byl rokem, kdy se na plátnech kin objevila filmová adaptace slavného dystopického románu George Orwella 1984. Film s Richardem Burtonem v hlavní roli se stal kasovním trhákem a znovu probudil zájem o Orwellovo dílo. V kontextu filmové tvorby byl rok 1984 poznamenán nástupem VHS kazet, které začaly pronikat do domácností a měnit způsob, jakým lidé konzumovali filmy.
Popularita VHS kazet přinesla boom v oblasti videopůjčoven a s ním i nárůst poptávky po filmových titulech. Rok 1984 tak znamenal zlomový bod v historii kinematografie, kdy se film stal dostupnějším pro širokou veřejnost. Mezi další filmové hity roku 1984 patřily například Krotitelé duchů, Indiana Jones a chrám zkázy nebo Policajt v Beverly Hills. Tyto filmy, ačkoliv žánrově odlišné, sdílely stejnou platformu – VHS kazety, které jim pomohly k masové popularitě a zanechaly nesmazatelnou stopu v historii filmu.
Terminátor: Budoucnost je tady!
Rok 1984 byl zlomový nejen pro filmový svět. Světlo světa spatřil vizionářský snímek Jamese Camerona "Terminátor", který na plátnech kin definoval žánr sci-fi akčního filmu na další dekády. Příběh o kyborgovi z budoucnosti vyslaném zpět v čase, aby zabil Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidského odporu, uchvátil diváky po celém světě. Film se stal okamžitě kultovní záležitostí a z Arnolda Schwarzeneggera v roli neúprosného Terminátora udělal hvězdu první velikosti. Zajímavostí je, že "Terminátor" nebyl jediným filmem s tematikou dystopické budoucnosti, který v roce 1984 zamával kiny. Svou premiéru tehdy měla i adaptace slavného románu George Orwella "1984" s Johnem Hurtem v hlavní roli. Oba filmy, ač diametrálně odlišné stylem i zpracováním, se staly mementem síly filmového média a jeho schopnosti reflektovat dobové obavy a úzkosti. "Terminátor" s jeho futuristickou vizí vzpoury strojů a "1984" s děsivým obrazem totalitního režimu, oba tyto snímky dodnes rezonují s diváky a nutí je k zamyšlení nad budoucností lidstva.
Rok 1984 ve filmu? Nová vlna doznívá, Hollywood nabírá dech a my tu máme Terminátora, Krotitele duchů a Policajta z Beverly Hills. Co víc si přát?
Radomír Kroupa
Indiana Jones a chrám zkázy
„Indiana Jones a chrám zkázy“ vstoupil do kin v roce 1984 a okamžitě uchvátil diváky po celém světě. Tento dobrodružný film, režírovaný Stevenem Spielbergem, byl druhým dílem série o archeologovi a dobrodruhovi Indianu Jonesovi. Film se odehrával v roce 1935, tedy rok před událostmi prvního filmu „Dobyvatelé ztracené archy“, a zavedl diváky do exotické Indie, kde se Indiana Jones utkal s krutým kultem Thugů.
Rok 1984 byl pro filmový průmysl velmi plodný. Kromě Indiany Jonese se na plátnech kin objevily i další legendární filmy, jako například „Terminátor“, „Krotitelé duchů“ nebo „Policajt v Beverly Hills“. Tyto filmy definovaly osmdesátá léta a dodnes patří mezi klasiku filmové historie. „Indiana Jones a chrám zkázy“ si i přes silnou konkurenci vydobyl své místo na slunci a potvrdil status série jakožto jedné z nejpopulárnějších a nejvlivnějších filmových sérií všech dob. Film si vysloužil Oscara za nejlepší vizuální efekty a i po letech od svého vzniku si drží vysoká hodnocení a nadále baví diváky všech generací.
Krotitelé duchů: Kdo ya gonna call?
Rok 1984 nebyl jen rokem slavného románu George Orwella, ale také rokem, kdy se na plátnech kin objevil fenomén s protonovými zbraněmi a chytlavou melodií - Krotitelé duchů. V době, kdy se kin diváci báli Freddyho Kruegera v "Noční můře v Elm Street" a nechali se unášet na vlně osmdesátkové zábavy s "Beverly Hills Cop" a "Footloose", přinesli Krotitelé duchů svěží vítr do žánru komedie s prvky sci-fi a hororu. Bill Murray, Dan Aykroyd a Harold Ramis v ikonických rolích vědců, kteří se rozhodnou zbavit New York duchů, si získali srdce diváků po celém světě. Film se stal okamžitě kasovním trhákem a zanechal nesmazatelnou stopu v popkultuře.
Policejní akademie: První várka smolařů
Rok 1984 nebyl jen rokem slavného románu George Orwella, ale také rokem, kdy světlo světa spatřila komedie Policejní akademie. Film, který si dělal legraci z policejní práce a přinesl na plátna kin bandu smolařů toužících po odznaku. Stejně jako Orwellův román, i Policejní akademie rezonovala s tehdejší společností. Zatímco Orwell kritizoval totalitní režimy, film s nadsázkou poukazoval na byrokracii a předsudky v řadách policie. Ačkoliv se Policejní akademie odehrává ve světě grotesky, dotýká se i témat, která byla v roce 1984 aktuální. Podobně jako v Orwellově dystopii, i ve filmu vidíme snahu o kontrolu a manipulaci, i když v mnohem odlehčenější formě. Policejní akademie se stala hitem a dala vzniknout sérii pokračování. Dodnes baví diváky po celém světě a připomíná nám, že i v roce 1984, kdy se mnozí obávali orwellovské budoucnosti, se dalo najít humor a nadhled.
Amadeus: Klasika od Formana
Rok 1984 byl ve světě filmu rokem, kdy se na plátnech objevily trháky jako "Krotitelé duchů", "Terminátor" nebo "Indiana Jones a chrám zkázy". Uprostřed těchto komerčních hitů se však prosadil i film, který se nesnažil o prvoplánovou zábavu, ale o hluboký umělecký zážitek. Řeč je o Formanově "Amadeovi", jenž se stal jedním z nejvýznamnějších filmů roku 1984 a dodnes je považován za mistrovské dílo.
"Amadeus" není jen filmem o hudbě, ale i o vášni, závisti a pomíjivosti slávy. Příběh geniálního, ale rozervaného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta a jeho vztahu se Salierim, dvorním skladatelem císaře Josefa II., uchvátil diváky po celém světě. Film získal osm Oscarů, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii, a stal se tak jedním z nejúspěšnějších československých filmů všech dob. Formanův "Amadeus" je důkazem toho, že i v roce 1984, kdy se na plátnech objevovaly převážně akční a sci-fi filmy, si diváci našli cestu k náročnějšímu, ale o to působivějšímu filmovému zážitku.
Tenkrát v Americe: Leoneho gangsterská sága
Rok 1984 byl pro kinematografii rokem hojnosti. Diváci se mohli těšit na pecky jako "Krotitelé duchů", "Terminátor" nebo "Indiana Jones a chrám zkázy". Uprostřed těchto blockbusterů se ale nenápadně objevil i film, který se nesnažil ohromit triky, ale silným příběhem a emocemi. Tím filmem byl "Tenkrát v Americe", gangsterská sága režiséra Sergia Leoneho.
Příběh o přátelství, zradě a pomstě, odehrávající se v židovském ghettu v New Yorku, uchvátil diváky po celém světě. Leoneho mistrovská režie, podmanivá hudba Ennia Morriconeho a strhující výkony Roberta De Nira a Jamese Woodse udělaly z "Tenkrát v Americe" nezapomenutelný filmový zážitek. Ačkoliv film v roce 1984 nesklízel takový kasovní úspěch jako jeho žánrově odlišní konkurenti, s postupem času se stal kultovní klasikou, která dodnes fascinuje a inspiruje filmové nadšence i kritiky. "Tenkrát v Americe" je důkazem, že i v roce nabitém hity se může prosadit film, který vsadí na nadčasový příběh a silné emoce.
Nová vlna československé kinematografie
Rok 1984 byl pro československou kinematografii specifickým obdobím. Zatímco ve světě se promítal dystopický film 1984 inspirovaný románem George Orwella, u nás panovala jiná realita. Nová vlna československé kinematografie, která se vyznačovala inovativním přístupem k filmovému jazyku a kritickým pohledem na společnost, již pohasínala. V roce 1984 sice vznikly zajímavé snímky, ale duch svobodné tvorby, který charakterizoval konec 60. let, byl pryč. Režiséři se museli potýkat s cenzurou a omezenými možnostmi. Přesto i v této době vznikaly filmy, které se snažily o reflexi tehdejší společnosti, i když často v alegorické rovině. Mezi nejvýznamnější filmy roku 1984 patřily například Slavnosti sněženek režiséra Karla Kachyni, poetický snímek Fandy, ó Fandy režiséra Karla Smyczka či drama Fontána pre Zuzanu režiséra Dušana Rapoše. Tyto filmy sice nepatří k ikonickým dílům Nové vlny, ale i tak představují cenný dokument doby a svědectví o tom, že touha po tvůrčí svobodě se nedá umlčet ani v těžkých časech.
Název filmu | Žánr | Režisér |
---|---|---|
Ghostbusters | Komedie, Fantasy | Ivan Reitman |
Terminátor | Sci-fi, Akční | James Cameron |
Co se točilo za železnou oponou?
Rok 1984 nebyl jen rokem vydání slavného dystopického filmu "1984" inspirovaného románem George Orwella. Za železnou oponou, v zemích sovětského bloku, se v tomto roce natáčely filmy s často diametrálně odlišnou atmosférou a tematikou. Zatímco Orwellův "1984" varoval před totalitou a sledováním, v zemích východního bloku se točily filmy oslavující socialistické hodnoty, hrdinství pracujících a budování socialismu.
Mezi typické žánry patřily historické filmy, často s ideologickým podtextem, a komedie, které se snažily divákům nabídnout únik od každodenní reality. Samozřejmě, existovaly i výjimky. Někteří stateční filmaři se i v podmínkách cenzury dokázali vypořádat s kritickými tématy a nabídnout divákům hloubavější umělecké zážitky. Tyto filmy se však často setkávaly s nevolí státní moci a jejich cesta k divákům bývala trnitá. Rok 1984 tak ve světě filmu za železnou oponou představuje zajímavou kapitolu, která odrážela tehdejší politickou i společenskou situaci.
Vliv roku 1984 na filmy dneška?
Orwellův román 1984, ačkoliv vydaný v roce 1949, silně rezonoval i v kinematografii roku 1984. Sám román se dočkal své filmové adaptace právě v tomto roce, a to v režii Michaela Radforda. Film s Richardem Burtonem v hlavní roli věrně zachycuje Orwellovu dystopickou vizi totality, kde je každý pod neustálým dohledem Velkého bratra. Rok 1984 se tak stal nejen symbolickým mezníkem, ale i inspirací pro tvůrce, kteří se obávali sílícího vlivu technologií a kontroly nad společností.
Vliv Orwellova díla však sahá daleko za hranice přímých adaptací. Filmy z roku 1984, jako například "Terminátor" Jamese Camerona nebo "Duna" Davida Lynche, reflektují obavy z budoucnosti, kde stroje a mocenské struktury ohrožují lidskou svobodu. Ačkoliv se nejedná o doslovné interpretace románu 1984, nacházíme v nich podobné motivy: všudypřítomný dohled, manipulaci s informacemi a boj proti represivnímu systému. Tyto filmy nám připomínají, že Orwellova varování o nebezpečí totality jsou stále aktuální a že je důležité si chránit svobodu a kritické myšlení.
Publikováno: 17. 11. 2024