Filmy 1987: Co frčelo v kinech před 35 lety?
- Komedie roku 1987
- Dramata, která hýbala emocemi
- Horory, jež naháněly hrůzu
- Sci-fi pecky, co předběhly dobu
- Československá filmová scéna 1987
- Zahraniční trháky v kinech
- Ocenění a filmové festivaly
- Herecké legendy a nové tváře
- Nezapomenutelné filmové soundtracky
- Vliv filmů z roku 1987 na popkulturu
- Zajímavosti ze zákulisí natáčení
- Kde si dnes filmy z roku 1987 připomenout?
Komedie roku 1987
Rok 1987 byl ve světě filmu ve znamení komedií, které baví dodnes. Kdo by neznal "Hříšný tanec" s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey v hlavních rolích? Příběh Baby, která se během prázdnin zamiluje do tanečního instruktora Johnnyho, si získal srdce diváků po celém světě. "Hříšný tanec" byl trhákem roku a jeho soundtrack, plný chytlavých melodií, zněl z walkmanů snad každé teenagerky.
Pro milovníky akčních komedií pak byla stvořena dvojice "Smrtonosná zbraň" s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem. Detektiv Riggs, který se jen těžce vyrovnává se smrtí manželky, a detektiv Murtaugh, který se těší na zasloužený důchod, se stali jednou z nejoblíbenějších filmových dvojic. "Smrtonosná zbraň" odstartovala úspěšnou sérii, která čítá celkem čtyři díly.
Zapomenout nesmíme ani na komedii "Tři muži a nemluvně", která si získala oblibu i u nás. Příběh tří svobodných mládenců, jejichž životy se obrátí vzhůru nohama poté, co se jim na prahu bytu objeví miminko, pobavil miliony diváků. "Tři muži a nemluvně" je skvělou ukázkou toho, že i jednoduchý námět může být zárukou skvělé zábavy.
Rok 1987 byl zkrátka rokem komedií, na které se nezapomíná. Tyto filmy baví i po letech a dokazují, že smích je prostě nadčasový.
Dramata, která hýbala emocemi
Rok 1987 byl v Československu ve znamení perestrojky a glasnosti, ale filmové plátno stále odráželo spíše realitu normalizace. I přesto se objevily snímky, které v divácích dokázaly probudit silné emoce. Mezi ty nejsilnější patřil bezpochyby film režiséra Juraje Herze "Zastihla mě noc". Příběh Jana Palacha, studenta, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, oslovil svou syrovostí a naléhavostí. Film se stal symbolem odporu proti totalitnímu režimu a dodnes patří k těm nejcitovanějším dílům československé kinematografie.
Emoce ale nevyvolávaly jen vážná dramata. Do kin zamířila i komedie "Vesničko má středisková", která s humorem a nadhledem popsala život na českém venkově. Film režiséra Jiřího Menzela si získal srdce diváků svými nezapomenutelnými postavami a hláškami, které z něj učinily kultovní záležitost. I přes svůj komediální tón dokázal film nenásilnou formou poukázat na některé nešvary tehdejší společnosti.
Rok 1987 byl z hlediska filmové tvorby rokem kontrastů. Vedle sebe stály snímky reflektující tíživou politickou situaci a filmy, které divákům nabízely únik do světa humoru a satiry. Všechny ale měly jedno společné - dokázaly v lidech probudit emoce a zanechat v nich trvalý dojem.
Rok 1987 byl ve filmu rokem kontrastů. Na plátnech se prolínaly sladké fantazie s krutou realitou, optimismus s deziluzí. Divák se mohl ponořit do světa snů s princeznou nevěstou, nebo se konfrontovat s tíhou existence ve filmu Wall Street.
Zdeněk Kovář
Horory, jež naháněly hrůzu
Rok 1987 byl silným rokem pro hororový žánr, kdy se na plátnech kin objevila řada děsivých snímků, které naháněly hrůzu divákům po celém světě. Mezi ně patřil například třetí díl série "Evil Dead" s názvem "Evil Dead 2", který sice kombinoval horor s komedií, ale přesto si zachoval děsivou atmosféru a krvavé scény, jež se staly pro tuto sérii typické. Dalším hororovým zážitkem roku 1987 byl film "Hellraiser" od Cliva Barkera, jenž představil světu sadomasochistického démona Pinheada a jeho hrůzné činy. Film se stal kultovní klasikou a dodnes je ceněný pro svou originální mytologii a z disturbing vizuální stránku. Pro milovníky monster filmů přinesl rok 1987 pokračování kultovní klasiky "Predator". Film s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli sice nenabízel tolik děsivých scén jako jeho předchůdce, ale napětí a akce z něj čišely na míle daleko. Rok 1987 byl zkrátka pro hororový žánr velmi plodným obdobím a filmy z tohoto roku dodnes patří mezi ty, které dokáží pořádně vyděsit.
Sci-fi pecky, co předběhly dobu
Rok 1987 byl pro sci-fi filmy opravdu plodný. Diváci se mohli ponořit do světů plných robotů, mimozemšťanů a futuristických technologií. Některé z těchto filmů se staly kultovními klasikami a dodnes nás nepřestávají fascinovat svou vizionářskou silou.
Vlastnost | Filmy z roku 1987 | Filmy z roku 2023 |
---|---|---|
Používání speciálních efektů | Omezené, často praktické efekty | Široké využití CGI a digitálních efektů |
Popularita žánru akčních filmů | Velmi vysoká | Stále vysoká, ale s větším důrazem na superhrdiny |
Vezměme si například "RoboCopa" od Paula Verhoevena. Film o kyberneticky vylepšeném policistovi, který bojuje proti zločinu v dystopickém Detroitu, se stal hitem a dodnes je považován za jeden z nejlepších akčních sci-fi filmů všech dob. "RoboCop" se ale nesvezl jen na vlně efektních scén a hlášek, nabídl i inteligentní komentář ke korporátní chamtivosti a médiím.
Jiným příkladem filmu, který předběhl dobu, je "Predátor" Johna McTiernana. Arnold Schwarzenegger se v něm utkává s mimozemským lovcem v džungli. "Predátor" se stal vzorem pro nespočet dalších akčních filmů a jeho monstrum je dodnes považováno za jedno z nejděsivějších v historii kinematografie.
Rok 1987 ale nebyl jen o akčních hrdinech. Svou premiéru měl i film "Vnitřní vesmír", v němž se miniaturizovaná posádka vydává na cestu lidským tělem. Film zaujal diváky originálním konceptem a dodnes baví svou hravostí a napínavými scénami.
Tyto filmy nám ukazují, že sci-fi není jen o laserech a vesmírných lodích. V jádru žánru leží touha poznávat neznámé, klást si otázky o budoucnosti a o nás samých. A právě to dělaly sci-fi filmy z roku 1987 s bravurou a nadhledem.
Československá filmová scéna 1987
Rok 1987 byl pro československou kinematografii rokem různorodým, plným napětí mezi oficiální ideologií a rostoucí touhou po změně. Na plátnech se tak prolínaly snímky s budovatelskou tematikou s filmy, které se snažily o kritický pohled na tehdejší společnost.
Mezi divácky úspěšné filmy patřil například snímek režiséra Jiřího Menzela "Vesničko má středisková", který s humorem a nadhledem vykreslil život na českém venkově. Film si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a stal se kultovní záležitostí. Do kin lákal i dobrodružný film "Dobří holubi se vracejí", který natočil režisér Dušan Klein. Snímek s napínavým příběhem a hvězdným obsazením v čele s Rudolfem Hrušínským a Karlem Heřmánkem si získal srdce diváků všech generací.
Na poli filmové kritiky pak rezonovaly snímky s vážnějšími tématy. Film "Krajina s nábytkem" režiséra Karla Smyczka s výborným Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli se zamýšlel nad otázkami viny a trestu v kontextu kolektivizace vesnice. Snímek "Poslední lup" režiséra Jiřího Sequense zase nabídl syrový pohled na život na okraji společnosti.
Rok 1987 tak v československé kinematografii znamenal jak potvrzení zavedených postupů a témat, tak i náznaky změn, které se naplno projevily v následujících letech. Diváci si tak mohli vybrat z pestré palety filmů, které odrážely tehdejší společenskou atmosféru.
Zahraniční trháky v kinech
Rok 1987 byl ve světě filmu rokem kultovních trháků, které i dnes oslovují diváky napříč generacemi. Na plátnech kin se objevily legendární snímky, jež definovaly žánry a staly se nedílnou součástí filmové historie. Mezi nejvýraznější hity patřil akční thriller "Smrtonosná past" s Brucem Willisem v hlavní roli. Film uchvátil diváky strhující akcí, napětím a nezapomenutelným výkonem Willise jako drsného policisty Johna McClana. Do kin se také v roce 1987 vydal druhý díl sci-fi ságy "Predátor". Arnold Schwarzenegger se v roli majora Dutche Schaefera utkal s nelítostným mimozemským lovcem v džunglích Střední Ameriky. Film se stal kasovním trhákem a potvrdil status Schwarzeneggera jako akční hvězdy. Fanoušci hororu se dočkali premiéry filmu "Hellraiser", který se stal kultovní klasikou. Snímek představil světu děsivou postavu Pinheada a jeho sadomasochistické pekelné kulty. "Hellraiser" se stal prvním dílem úspěšné hororové série. Rok 1987 byl silným rokem i pro romantické komedie. Snímek "Hříšný tanec" s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey v hlavních rolích si získal srdce diváků po celém světě. Film o vášni pro tanec a lásce, která překoná všechny překážky, se stal fenoménem a jeho soundtrack s hitem "(I've Had) The Time of My Life" zlidověl.
Ocenění a filmové festivaly
Rok 1987 byl ve světě filmu bohatý na nezapomenutelné snímky a talentované tvůrce. Filmy z roku 1987 sbíraly ocenění na prestižních filmových festivalech, jako jsou Cannes, Benátky či Berlín. Mezi nejúspěšnější snímky patřily například "Poslední císař" od Bernarda Bertolucciho, který získal devět Oscarů, včetně ceny za nejlepší film a režii. Dalším filmovým zážitkem byl "Neúplatní" Briana De Palmy s Kevinem Costnerem a Seanem Connerym v hlavních rolích, který si diváky získal strhující akcí a napínavým příběhem. Z Evropy zaujal snímek "Až do konce světa" Wima Wenderse, poetická road movie s oslnivou kamerou Robbyho Müllera. Filmy z roku 1987 nabídly divákům širokou škálu žánrů a emocí a dodnes patří k těm, ke kterým se filmoví fanoušci rádi vracejí.
Herecké legendy a nové tváře
Rok 1987 byl v Československu rokem, kdy se na plátnech kin objevila řada filmů, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků. Tyto snímky se mohly pochlubit nejen poutavými příběhy, ale také hvězdným hereckým obsazením. Vedle sebe se tu potkávaly ostřílené herecké legendy s mladými, začínajícími talenty, které si teprve razily cestu k divácké přízni.
Mezi stálice filmového nebe, které v roce 1987 zazářily, patřili například Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová, nebo Miloš Kopecký. Tito herci s lehkostí a bravurou ztvárnili nezapomenutelné role, které baví diváky dodnes. Jejich charisma a herecký um dodávaly filmům z roku 1987 na věrohodnosti a hloubce.
Rok 1987 byl ale také rokem příležitostí pro nové tváře československého filmu. Mladí a nadějní herci jako Marek Vašut, Veronika Žilková, nebo Karel Roden dostali šanci ukázat svůj talent a oslovit filmové publikum. Jejich svěží vítr a neotřelé herecké projevy dodaly filmům z roku 1987 na dynamice a přitažlivosti pro mladší generaci.
Nezapomenutelné filmové soundtracky
Rok 1987 byl ve světě filmu rokem nezapomenutelných soundtracků. Filmy jako "Hříšný tanec" s ikonickou skladbou "(I've Had) The Time of My Life" od Billa Medleyho a Jennifer Warnes, nebo "Špinavý tanec" s písní "Hungry Eyes" od Erica Carmena, uchvátily publikum nejen svými příběhy, ale i hudbou, která se stala symbolem celé generace. Tyto melodie dodnes rozezní taneční parkety a evokují nostalgické vzpomínky na atmosféru 80. let.
Nejen romantické filmy se mohly pochlubit skvělými soundtracky. Akční thriller "Smrtonosná zbraň" s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem v hlavních rolích nabídl divákům adrenalinovou jízdu podkreslenou dynamickou hudbou od Michaela Kamena a kytarovými riffy Erica Claptona. Soundtrack k tomuto filmu se stal jedním z nejprodávanějších alb roku 1987 a potvrdil tak sílu filmové hudby.
Rok 1987 byl zkrátka rokem, kdy filmové soundtracky neplnily jen doprovodnou funkci, ale staly se nedílnou součástí filmového zážitku a často i samostatným uměleckým dílem. Tyto melodie v nás dodnes rezonují a připomínají nám sílu hudby a její schopnost oživit vzpomínky a emoce.
Vliv filmů z roku 1987 na popkulturu
Rok 1987 byl ve světě filmu rokem kultovních trháků, které zanechaly v popkultuře nesmazatelnou stopu. Filmy jako "RoboCop", "Predator" nebo "Hříšný tanec" se staly fenoménem, který ovlivnil módu, hudbu i způsob, jakým se bavíme.
"RoboCop" s drsným futuristickým světem a nekompromisním bojem proti zločinu oslovil diváky touhou po spravedlnosti a strachem z technologického pokroku. Jeho vliv je patrný v nespočtu filmů, komiksů a videoher, které se nechaly inspirovat jeho temnou atmosférou a kyberpunkovou estetikou.
"Predator" s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli zase definoval žánr akčních sci-fi hororů. Jeho monstrózní mimozemský lovec se stal ikonou filmové historie a jeho masku dodnes vídáme na filmových festivalech i halloweenských večírcích.
"Hříšný tanec" s Patrickem Swayzem a Jennifer Greyovou si podmanil srdce diváků po celém světě a rozpoutal taneční mánii. Jeho soundtrack se stal jedním z nejprodávanějších alb všech dob a jeho choreografie dodnes kopírují tanečníci na plesech i svatbách.
Vliv filmů z roku 1987 na popkulturu je nepopiratelný. Tyto filmy nám daly nezapomenutelné hrdiny, děsivé padouchy a chytlavou hudbu, která nás baví dodnes.
Zajímavosti ze zákulisí natáčení
Rok 1987 byl v kinematografii rokem plným inovací a překvapení. Věděli jste například, že kultovní scéna z filmu "Hříšný tanec", kde Patrick Swayze učí Jennifer Grey tančit na kládě, nebyla původně v plánu? Režisér ji přidal na poslední chvíli, aby zdůraznil chemii mezi hlavními hrdiny. A co teprve triky ve filmu "Predátor"? Arnold Schwarzenegger se musel potýkat nejen s mimozemským lovcem, ale i s nepohodlným kostýmem, který vážil přes 25 kilogramů. Natáčení v džungli navíc ztěžovaly vysoké teploty a všudypřítomný hmyz. Zajímavostí je, že původně byl pro roli Predátora osloven Jean-Claude Van Damme, ale kvůli neshodám s produkcí roli odmítl. V roce 1987 se na plátnech kin objevila i československá komedie "S tebou mě baví svět". Natáčení s dětmi bylo pro režiséra Zdeňka Trošku velkou výzvou, ale zároveň i zdrojem mnoha humorných situací. Například scéna, kdy Michal Suchánek padá do potoka, se musela opakovat několikrát, protože se malý herec nemohl udržet smíchy. Tyto a mnohé další perličky ze zákulisí natáčení filmů z roku 1987 dokazují, že i za zdánlivě bezproblémovými scénami se často skrývají zajímavé příběhy a úsměvné historky.
Kde si dnes filmy z roku 1987 připomenout?
Rok 1987 byl ve světě filmu rokem kultovních trháků i skrytých pokladů. Kdo by si nepamatoval na "Hříšný tanec" s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey, "Predátora" s Arnoldem Schwarzeneggerem, nebo na dojemný příběh "Neúplatní" s Kevinem Costnerem? Tyto a mnoho dalších filmových zážitků z roku 1987 si dnes můžeme připomenout mnoha způsoby.
Pro nostalgiky je tu možnost oprášit staré VHS kazety, pokud je ovšem ještě vlastní a mají funkční přehrávač. Pravděpodobnější variantou je ale návštěva filmových databází, jako je ČSFD nebo IMDb, kde si můžete připomenout filmové plakáty, dějové linie a herecké obsazení. Mnoho filmů z roku 1987 je dnes k dispozici i na DVD nebo Blu-ray discích, ať už v původním znění s titulky, nebo s českým dabingem.
Pro ty, kteří preferují streamování, nabízí širokou škálu filmů z roku 1987 i online platformy jako Netflix, HBO Max, nebo Amazon Prime Video. Stačí zadat do vyhledávání "filmy 1987" a ponořit se do filmové historie. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, filmy z roku 1987 vám zaručeně připomenou kouzlo filmové zábavy minulých let.
Rok 1987 byl ve světě filmu rokem kultovních trháků i skrytých pokladů. Kdo by si nepamatoval na "Hříšný tanec" s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey, "Predátora" s Arnoldem Schwarzeneggerem, nebo na dojemný příběh "Neúplatní" s Kevinem Costnerem? Tyto a mnoho dalších filmových zážitků z roku 1987 si dnes můžeme připomenout mnoha způsoby.
Publikováno: 30. 08. 2024
Kategorie: filmy a seriály