Filmy a seriály: Nejlepší fantasy sci-fi filmy roku 2022

Filmy Fantasy Sci-Fi 2022

Nejlepší fantasy filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi filmů doslova hostinou. Od epických fantasy světů po dechberoucí vesmírné odysey, tento rok nabídl něco pro každého. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější filmy, které v roce 2022 uchvátily diváky po celém světě.

"Všechno, všude, najednou" byl nezávislý hit, který si podmanil srdce diváků i kritiků. Film s Michelle Yeoh v hlavní roli bravurně mísil prvky sci-fi, fantasy a rodinného dramatu a nabídl originální a emocionální zážitek. "Duna" Denise Villeneuvea konečně přinesla na plátna kin epickou adaptaci kultovní sci-fi ságy. S úchvatnými vizuálními efekty a hvězdným obsazením se "Duna" stala jedním z nejdiskutovanějších filmů roku. Fanoušci superhrdinských filmů si přišli na své s filmy jako "Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství" a "Thor: Láska jako hrom", které rozšířily Marvel Cinematic Universe o nové a vzrušující kapitoly. "Světlo" od Pixaru se zase zaměřil na legendárního vesmírného rangera Buzze Rakeťáka a nabídl strhující animovaný zážitek pro celou rodinu.

Nejlepší sci-fi filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro fanoušky sci-fi a fantasy žánrů doslova hostinou. Od epických vesmírných oper po komornější příběhy s fantasy prvky, nabídka filmů uspokojila široké spektrum diváků. Mezi favority se bezpochyby zařadil "Všechno, všude, najednou", film, který bravurně míchal prvky sci-fi, fantasy a akčního filmu s hlubokým emotivním jádrem. Multivesmírné dobrodružství uchvátilo diváky i kritiky a vysloužilo si řadu ocenění. Dalším zářezem se stal "Avatar: The Way of Water", pokračování legendárního Avataru, které opět ohromilo vizuální stránkou a vtáhlo diváky do fascinujícího světa Pandory. Naopak komornější, ale o nic méně působivý byl "After Yang", sci-fi drama o rodině, která se vyrovnává s "smrtí" svého androidního člena rodiny. Film nabídl dojemný příběh o lidskosti, ztrátě a tom, co nás dělá lidmi. Mezi další povedené snímky roku 2022 patřily "Jurský svět: Nadvláda", "Thor: Láska jako hrom" nebo "Black Panther: Navždy s tebou".

Fantasy a sci-fi na streamovacích platformách

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi žánrů doslova hostinou. Streamovací platformy se předháněly v produkci originálního obsahu a diváci si tak mohli vybírat z nepřeberného množství filmů a seriálů. Netflix zabodoval s fantasy eposem "Zaklínač: Krvavý původ", který se stal celosvětovým hitem. HBO Max zase vsadil na sci-fi thriller "Duna", jenž ohromil diváky dechberoucí vizuální stránkou a epickým příběhem. Disney+ nezaostával a uvedl seriál "Obi-Wan Kenobi", který potěšil fanoušky Star Wars.

Kromě zavedených hráčů se na trhu prosazují i ​​novější platformy. Apple TV+ sklidil úspěch s mysteriózním sci-fi seriálem "Silo" a Amazon Prime Video zase zaujal fantasy adaptací "Kolo času".

Trend rostoucí popularity fantasy a sci-fi žánrů na streamovacích platformách bude nepochybně pokračovat i v příštích letech. Diváci si žádají únik od reality a strhující příběhy plné fantazie a napětí, a streamovací platformy jim tento požadavek s radostí plní.

Superhrdinské filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi filmů skutečnou nadílkou. Superhrdinové, mimozemšťané i magie se na plátnech kin střídaly s nebývalou kadencí. Ať už jste fanoušky Marvelu, DC nebo nezávislejších projektů, rok 2022 vám určitě měl co nabídnout.

Mezi nejočekávanější snímky patřil bezesporu "Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství", který otevřel dveře do šílených zákoutí multiverza. Diváci se mohli těšit na Benedicta Cumberbatche v hlavní roli a režii od Sama Raimiho, známého pro trilogii Spider-Man s Tobym Maguireem. Film sklidil u kritiků i fanoušků vesměs pozitivní reakce a stal se kasovním trhákem.

Na své si přišli i milovníci komiksů od DC. "The Batman" s Robertem Pattinsonem v hlavní roli nabídl temnější a syrovější pohled na slavného netopýřího hrdinu. Film si vysloužil pochvalu za strhující atmosféru, skvělé herecké výkony a detektivní zápletku.

Rok 2022 ale nebyl jen o zavedených značkách. Svou premiéru si odbylo i několik originálních sci-fi snímků. "Všechno, všude, najednou" s Michelle Yeoh v hlavní roli uchvátilo diváky svou bláznivou akcí, humorem a překvapivě dojemným příběhem. Film se stal nečekaným hitem a získal si srdce kritiků i diváků po celém světě.

Ať už preferujete epické souboje superhrdinů, temné thrillery nebo originální sci-fi, rok 2022 vám určitě dopřál pořádnou porci filmové zábavy.

Fantasy seriály, které nás bavily

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi seriálů doslova hostinou. Na obrazovky se vrátily zavedené hity a zároveň se představila řada nováčků, kteří si rychle získali srdce diváků. Mezi nejočekávanější události patřil bezpochyby návrat "Pána prstenů" v podobě seriálu "Pán prstenů: Prsteny moci". Příběh zasazený tisíce let před událostmi Hobita a Pána prstenů nás zavedl do Druhého věku Středozemě, kde jsme byli svědky vzestupu Saurona a kování Prstenů moci. Seriál si vysloužil chválu za vizuální stránku a epický rozměr, ale zároveň musel čelit kritice některých fanoušků, kterým vadila odlišnost od knižní předlohy.

Velkou pozornost si vysloužil také seriál "Rod draka", prequel "Hry o trůny". Příběh odehrávající se 200 let před událostmi seriálu se zaměřil na rod Targaryenů a občanskou válku známou jako "Tanec draků". Seriál si získal popularitu díky drakům, intrikám a krvavým bojům, které proslavily i "Hru o trůny". Mezi další fantasy seriály, které nás v roce 2022 bavily, patří "Zaklínač: Krvavý původ", "Kolo času" nebo "Temné osudy". Sci-fi fanoušci si pak přišli na své s novými sériemi "Star Trek: Strange New Worlds", "Andor" nebo "Halo".

Sci-fi seriály, které nás bavily

Rok 2022 byl pro fanoušky sci-fi žánru doslova hostinou. Na televizních obrazovkách i streamovacích platformách se objevila řada seriálů, které nás dokázaly vtáhnout do svých propracovaných světů a nepustit až do poslední epizody. Mezi ty nejvýraznější patřily například:

  • Pán prstenů: Prsteny moci - Seriálový návrat do Středozemě, tentokrát zasazený tisíce let před událostmi Hobita a Pána prstenů. Seriál ohromil epickým vizuálem a poutavým příběhem, který sledoval osudy jak známých, tak zcela nových postav.
  • Andor - Špionážní thriller ze světa Star Wars, který nám představil počátky rebelie proti Impériu z nové perspektivy. Seriál si získal diváky komplexními postavami, temnější atmosférou a napínavým dějem.
  • Stranger Things 4 - Čtvrtá série populárního mysteriózního seriálu nás opět zavedla do městečka Hawkins, kde se skupina přátel musela postavit nové hrozbě z Upside Down. Seriál si udržel svůj charakteristický retro styl a přidal dávku hororové atmosféry.

Tyto seriály a mnoho dalších nám v roce 2022 dokázaly, že sci-fi a fantasy žánr má stále co nabídnout. S napětím očekáváme, čím nás tvůrci překvapí v příštím roce.

Nadcházející premiéry fantasy a sci-fi

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi žánrů doslova hostinou. Na plátnech kin i obrazovkách televizí se střídaly velkolepé světy plné magie, napínavé vesmírné ságy i komornější příběhy s fantastickými prvky. Viděli jsme návraty legendárních hrdinů v pokračování "Duny" Dennise Villeneuva, zavítali jsme do světa "Pána prstenů" s ambiciózním seriálem "Prsteny moci" od Amazonu a užili si i originální projekty jako "Všechno, všude, najednou" od studia A24.

A co nás čeká v roce 2023? Fanoušci komiksových adaptací se můžou těšit na pokračování marvelovského univerza s filmy "Ant-Man a Wasp: Quantumania" a "Strážci Galaxie: Volume 3", zatímco DC nabídne druhý díl "Aquamana" s podtitulem "Ztracené království". Svět "Hvězdných válek" se rozroste o třetí řadu seriálu "Mandalorian" a na Disney+ dorazí také očekávaný seriál "Ahsoka" s Rosario Dawson v hlavní roli. Milovníci fantasy se můžou těšit na hranou verzi "Malé mořské víly" od Disneyho a také na druhý díl filmové adaptace "Duny". Rok 2023 slibuje další várku napínavých, dojemných i vizuálně ohromujících zážitků pro všechny fanoušky fantastických světů.

Rozhovory s tvůrci fantasy a sci-fi

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi filmů skutečnou lahůdkou. Viděli jsme epické fantasy ságy, strhující vesmírné opery i komornější příběhy s prvky sci-fi. A co je nejlepší, za těmito filmy stojí talentovaní tvůrci, kteří jsou svými vizemi a nápady ochotni se s námi podělit.

V našem seriálu "Rozhovory s tvůrci fantasy a sci-fi" vám přinášíme exkluzivní rozhovory s režiséry, scenáristy i herci, kteří se na těchto filmech podíleli. Můžete se těšit na fascinující pohledy do zákulisí tvorby filmu, na odhalení inspirací a motivací, které za filmy stojí, a na osobní příběhy lidí, kteří nám přinášejí tolik radosti a napětí. Přečtěte si rozhovory s tvůrci filmů, jako je "Duna", "Všechno, všude, najednou" nebo "The Batman", a ponořte se hlouběji do světů, které vám učarovaly na filmovém plátně.

Recenze filmů a seriálů

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi filmů doslova hostinou. Od epických fantasy světů po dechberoucí vesmírné odysey, tento rok nabídl něco pro každého. Pojďme se podívat na některé z nejvýraznějších filmů, které se zapsaly do paměti diváků.

"Všechno, všude, najednou" uchvátil diváky svým originálním pojetím multiverza a emocionálním příběhem o rodině a smyslu života. Vizuálně ohromující podívaná "Duna" nás zavedla na pouštní planetu Arrakis a nabídla epický příběh o zradě, moci a osudu. "Thor: Láska jako hrom" přinesl do světa Marvelu humor a akci, ale i dojemné momenty. "Avatar: The Way of Water" nás po letech vrátil do Pandory s úchvatným vizuálním zážitkem a silným ekologickým poselstvím.

Fanoušci fantasy si přišli na své s filmem "Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství", který rozšířil kouzelný svět Harryho Pottera. "The Northman" zaujal drsnou krásou vikingské mytologie a syrovým zobrazením pomsty. "Jurský svět: Nadvláda" pak nabídl nostalgickou jízdu pro fanoušky dinosaurů a uzavřel tak další kapitolu této populární série.

Rok 2022 byl pro fantasy a sci-fi filmy skutečně bohatý a nabídl nezapomenutelné filmové zážitky. Od epických fantasy světů po dechberoucí vesmírné odysey, filmy z roku 2022 dokázaly, že tento žánr má stále co nabídnout a dokáže oslovit široké spektrum diváků.

Zajímavosti ze světa fantasy a sci-fi

Rok 2022 byl pro fanoušky fantasy a sci-fi žánrů doslova hostinou. Viděli jsme návrat legendárních světů i zrod nových filmových univers. "Duna" Denise Villeneuvea uchvátila diváky dechberoucími vizuálními efekty a komplexním příběhem. "Matrix Resurrections" zase nabídl nostalgickou jízdu kyberpunkovým světem, i když rozdělil fanoušky názory. Marvelovský "Spider-Man: Bez domova" prolomil hranice multiverza a přinesl epické momenty, které z kina odcházely s nadšením. Nemůžeme zapomenout ani na "The Batman" Matta Reevese, který temným a syrovým způsobem představil nový pohled na ikonického hrdinu. Rok 2022 byl ale také rokem streamovacích služeb. "Zaklínač: Pokrevní pouto" na Netflixu rozšířil svět Zaklínače, i když se nesetkal s jednoznačně pozitivními reakcemi. "Andor" na Disney+ ukázal temnější stránku Star Wars universa a kritici ho označili za jeden z nejlepších seriálů roku. Pro fanoušky fantasy a sci-fi byl rok 2022 zkrátka a dobře nabitý a plný nezapomenutelných zážitků.