Funky: Co máš rád a my taky!

Funky, Co Máš Rád

Co znamená funky?

Funky je slovo s pořádnou dávkou energie a stylu! Vzniklo v jazzu a evokuje něco syrového, vášnivého a plného života. Dnes se funky používá pro hudbu s výrazným rytmem a basem, která vás prostě nutí se hýbat. Ale funky může být i oblečení, tanec, nebo dokonce i nálada! Prostě cokoliv, co má šmrnc a nezapadá do škatulek. Takže až budete chtít popsat něco originálního, energického a plného života, vzpomeňte si na slovo "funky"!

Charakteristické znaky funky hudby

Vznik a vývoj žánru

Žánr se začal formovat v 19. století z prvků romantické literatury, gotického románu a lidové slovesnosti. První zárodky můžeme najít v dílech autorů jako Horace Walpole, Mary Shelley a Edgar Allan Poe. Tyto rané formy se vyznačovaly prvky tajemna, hrůzy a nadpřirozena, často s morálním nebo psychologickým podtextem. Během 20. století se žánr dále rozvíjel a diverzifikoval, inspirován filmem, komiksem a dalšími médii.

Nejvýznamnější funky interpreti

Funk, žánr plný energie a rytmu, nám dal mnoho legendárních interpretů. Mezi ty nejvýznamnější patří James Brown, "Kmotr funku", známý pro své energické show a hity jako "Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine". George Clinton, vizionář s kapelami Parliament a Funkadelic, nás zavedl do psychedelického světa funku s alby "Mothership Connection" a "Maggot Brain". Sly & the Family Stone, průkopníci funku s důrazem na sociální komentář, nám dali hymny jako "Everyday People" a "Thank You (Falettinme Be Mice Elf Agin)". Nesmíme zapomenout ani na geniálního kytaristu Jimiho Hendrixe, jehož inovativní přístup k nástroji ovlivnil i funky hudbu. Jeho "Voodoo Child (Slight Return)" je toho jasným důkazem. Tito a mnozí další umělci zanechali v historii funku nesmazatelnou stopu a jejich hudba dodnes baví a inspiruje.

Vliv funky na další žánry

Funky, se svým nakažlivým groove a důrazem na rytmus, mělo obrovský vliv na mnoho dalších hudebních žánrů. Jeho DNA najdeme v disco hudbě 70. let, kde se snoubí s orchestrálními aranžemi a tanečními rytmy. Hip hop by bez funky samplování a breakbeatu nebyl tím, čím je dnes. Vliv funky je patrný i v moderních žánrech, jako je house, drum and bass a dokonce i pop. Jeho energie a rytmická rafinovanost inspirují hudebníky napříč žánry dodnes.

Funky v České republice

Funky hudba si v České republice našla své místo spíše v undergroundových vodách. V 70. letech se objevily první vlaštovky v podobě kapel jako Jazzmen či Energit, ovlivněné Jamesem Brownem a funkovou scénou. Po sametové revoluci se funky nadechlo s kapelami jako Monkey Business, J.A.R. či Illustratos, které do žánru vnesly prvky jazzu, popu a elektroniky. Funky se stalo součástí klubové scény a inspirovalo i mladší generaci hudebníků. I když se čistě funkových kapel v Čechách mnoho nevyskytuje, jeho vliv je patrný v tvorbě mnoha umělců napříč žánry.

Tipy na funky alba a písně

Pokud hledáte něco svěžího a energického, co by roztančilo vaše tělo, zkuste se ponořit do světa funky hudby. Tato žánrová exploze, která se zrodila v 60. letech, je proslulá svými nakažlivými groovy, chytlavými melodiemi a důrazem na rytmickou sekci. Mezi legendy funky scény patří James Brown, král funky, s hity jako "Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine" nebo "Super Bad". Nesmrtelné pecky pak servírují i Earth, Wind & Fire s "September" nebo Kool & The Gang s "Celebration". A pokud toužíte po něčem modernějším, zkuste tvorbu Bruno Marse, Andersona .Paaka nebo Janelle Monáe, kteří do funky vnáší svěží vítr.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: Hudba

Autor:

Tagy: funky, co máš rád | hudební skupina nebo píseň