Hroch od Chinaski: Příběh písně, která vás chytne za srdce

Hroch Chinaski

Základní informace o skladbě

Hroch“ je jeden z nejznámějších hitů od populární české skupiny Chinaski. Píseň vyšla v roce 2000 na albu „1982-02“ a brzy se stala obrovským hitem, který zněl z rádií i televizních obrazovek. Text písně, stejně jako hudbu, složil frontman kapely Michal Malátný. „Hroch“ je typickou ukázkou Chinaski stylu – chytlavá melodie, vtipný a zároveň melancholický text a energická rytmika, která zaručeně rozhýbe každého posluchače. Píseň si získala srdce fanoušků napříč generacemi a dodnes patří k neodmyslitelným stálicím koncertů Chinaski.

Zajímavostí je, že text písně je inspirován skutečnou událostí. Michal Malátný se nechal slyšet, že píseň napsal poté, co se v zoologické zahradě setkal s hrochem, který na něj působil velmi smutně. Tato melancholická atmosféra se promítla i do textu písně, která i přes svůj chytlavý refrén vypráví o osamělosti a touze po lásce. „Hroch“ tak dokazuje, že Chinaski umí mistrně skloubit zdánlivě protichůdné emoce a vytvořit tak písně, které osloví široké spektrum posluchačů.

Album a rok vydání

Píseň Hroch pochází z alba \`\`1970\`\`, které Chinaski vydali v roce 2005. Album se stalo velmi úspěšným a posílilo pozici kapely na české hudební scéně. Obsahuje celkem 12 skladeb, mezi nimiž najdeme i další hity jako \`\`Dobrák od kosti\`\` nebo \`\`Vedoucí\`\`. Album \`\`1970\`\` je charakteristické svým rockovým zvukem a texty, které se dotýkají témat lásky, života a vztahů.

Autoři hudby a textu

Chinaski, to je jméno, které zní českým éterem už pěknou řádku let. A píseň Hroch? Ta k nim neodmyslitelně patří. Ale kdo za ní vlastně stojí?

Za hudbou skladeb Chinaski, a tedy i za melodií hitu Hroch, stojí především frontman kapely, Michal Malátný. Jeho cit pro chytlavé melodie a talent pro psaní textů, které se dotýkají srdcí posluchačů, jsou pro Chinaski typické.

Text písně Hroch je výsledkem spolupráce Michala Malátného s Pavlem Grohmanem, dvorním textařem kapely. Právě Grohman dodává textům Chinaski jejich charakteristickou poetiku a hloubku. Jeho slova v kombinaci s Malátného melodiemi vytváří jedinečný hudební zážitek, který si získal srdce milionů fanoušků.

Žánr a styl hudby

Chinaski se řadí k nejvýraznějším představitelům českého poprocku. Jejich hudba v sobě mísí prvky rocku, popu a folku, což jim umožňuje oslovit široké spektrum posluchačů. Typické jsou pro ně chytlavé melodie, energické kytarové riffy a texty s hlubším společenským či osobním přesahem.

hroch chinaski

Píseň "Hroch", jeden z jejich největších hitů, je toho skvělým příkladem. Žánrově se pohybuje na pomezí rockové balady a popu, s důrazem na silný emocionální náboj. Zvuk akustické kytary v kombinaci s bicími a baskytarou vytváří melancholickou atmosféru, která dokresluje smutný příběh o ztrátě a zklamání.

Hlavní téma písně

Píseň "Hroch" od skupiny Chinaski není typickou milostnou písní. Hlavním tématem není ani tak romantická láska, jako spíše touha po ní a smíření se s osamělostí. Text písně vypráví příběh muže, který se cítí sám a opuštěný. Přirovnává se k hrochovi, který je také často vnímán jako osamělé zvíře. Hroch v písni symbolizuje samotu, smutek a touhu po blízkosti. Muž v písni se smiřuje se svou situací a hledá útěchu v hudbě a alkoholu. Píseň je plná melancholie a smutku, ale zároveň i naděje, že i v osamělosti lze najít krásu a smysl života.

Symbolika hrocha v textu

Hroch je pro Chinaski víc než jen název písně. Je to symbol, který se prolíná celou jejich tvorbou a odráží jejich specifický pohled na svět. V písni "Hroch" z alba "1970" se toto zvíře stává metaforou pro obyčejného člověka, který se potýká s každodenní realitou, stereotypy a nepochopením. Stejně jako hroch, i on touží po klidu a svobodě, ale často se cítí uvězněný ve svém životě.

Skladba "Hroch" je charakteristická svým melancholickým nádechem a syrovým zvukem, který umocňuje pocity beznaděje a rezignace. Text písně je plný metafor a symbolů, které otevírají prostor pro vlastní interpretaci. Hroch se tak stává zrcadlem pro posluchače, kteří v něm mohou nalézt odraz vlastních pocitů a zkušeností.

Význam hrocha v kontextu tvorby Chinaski je patrný i v dalších písních, kde se objevuje jako motiv osamělosti, nepochopení a touhy po úniku. Hroch se tak stává symbolem generace, která hledá své místo ve světě a snaží se vyrovnat s nástrahami moderní doby.

Emoce a atmosféra skladby

Hudba Chinaski je protkána emocemi a atmosféra jejich skladeb se různí od melancholické nostalgie po energický optimismus. Píseň "Hroch" není výjimkou. Text písně, plný metafor a symbolů, vyvolává pocity nejistoty, hledání a touhy po pochopení. Zpěv Michala Malátného, syrový a procítěný, dodává skladbě na intenzitě a umocňuje emoční dopad.

Hudební aranžmá písně "Hroch" je spíše minimalistické, s důrazem na kytarové melodie a rytmickou sekci. Toto strohé aranžmá dává vyniknout Malátného vokálu a textu písně, čímž ještě více zdůrazňuje emoce a atmosféru. Pomalé tempo a repetitivní motivy vytváří hypnotický efekt, který posluchače vtáhne do nitra příběhu.

hroch chinaski

Píseň "Hroch" je tak skvělým příkladem schopnosti Chinaski vytvářet hudbu s hlubokou emoční hloubkou. Atmosféra skladby je syrová, upřímná a strhující, a zanechává v posluchači silný dojem.

Instrumentace a zvuk

V písni "Hroch" od Chinaski se snoubí rocková energie s melodickou chytlavostí, která je pro kapelu typická. Zvukově je skladba postavena na dynamickém kontrastu mezi hutnými kytarovými riffy a jemnějšími pasážemi, ve kterých vynikne zpěv Michala Malátného.

Vlastnost Hodnota
Interpret Chinaski
Název skladby Hroch

Bicí nástroje udávají písni svižné tempo a zdůrazňují rockový charakter skladby. Basová linka tvoří pevný základ a zároveň obohacuje melodickou stránku písně. Kytary se střídají mezi rytmickými figurami a melodickými sóly, která dodávají skladbě na dravosti.

Kromě typické rockové instrumentace, tedy bicích, baskytary, elektrických kytar a zpěvu, se v písni objevují i další nástroje, které obohacují její zvukový obraz. Klávesy dokreslují atmosféru a dodávají písni na epičnosti. Jejich zvuk je patrný zejména v refrénu, kde vytváří sborový efekt.

Celkově je instrumentace v písni "Hroch" propracovaná a slouží k podtržení emocí a myšlenek textu. Zvuk je syrový a energický, ale zároveň melodický a chytlavý, což je pro tvorbu Chinaski typické.

Oblíbenost u fanoušků

Skladba "Hroch" od Chinaski se stala okamžitě po svém vydání hitem a dodnes patří k nejoblíbenějším písním kapely. Fanoušci na koncertech s nadšením zpívají chytlavý refrén a enernické tempo písně dokáže roztančit i ty nejzarytější netanečníky. "Hroch" se stal hymnou pro všechny, kteří se někdy cítili jako "hroch v porcelánu" - nepochopení a mimo svou komfortní zónu.

Píseň rezonuje s fanoušky napříč generacemi. Pro starší posluchače může představovat nostalgickou vzpomínku na mládí a začátky kapely, zatímco mladší generace v ní nachází nadčasový text a chytlavou melodii. Popularitu "Hrocha" dokazuje i vysoký počet zhlédnutí videoklipu na YouTube a časté hraní v rádiích.

Na koncertech Chinaski bývá "Hroch" jedním z vrcholů večera. Kapela píseň často hraje v prodloužené verzi s instrumentálními sóly, což dává vyniknout hudebnímu mistrovství jednotlivých členů. Energie, která sálá z pódia během "Hrocha", je nakažlivá a strhne do víru i ty nejzdrženlivější posluchače.

hroch chinaski

Zajímavosti o vzniku skladby

Píseň Hroch, jeden z největších hitů skupiny Chinaski, nevznikla podle klasického mustru. Kapela tehdy procházela tvůrčí krizí a na songwritingovém soustředění se jim nedařilo složit nic, co by je oslovilo. Z frustrace a nudy začal bubeník Ota Petřina hrát jednoduchý rytmus, ke kterému se přidal baskytarista Štěpán Maňák. Frontman Michal Malátný si z legrace začal prozpěvovat nesmyslná slova, mezi nimiž zaznělo i „hroch". Ačkoliv to znělo absurdně, v téhle hře se skrývala energie, která kapele v danou chvíli chyběla. Zanedlouho se k nim přidal kytarista František Táborský a během pár hodin vznikla hrubá kostra písně. Text, který je plný nonsensu a slovních hříček, vznikl spontánně a odráží tehdejší atmosféru uvolnění a zábavy. I když Hroch není typická chinaskiávská píseň, stala se okamžitě hitem a dodnes patří k jejich nejžádanějším skladbám na koncertech. Dokazuje to, že i z nahodilého jamování a obyčejného „hrocha" se může zrodit něco nečekaně chytlavého a úspěšného.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: Hudba

Autor: Michael Adamus

Tagy: hroch chinaski | informace o skladbě hroch od skupiny chinaski