Kouzelný rok 2001: Tyhle animované filmy vás vezmou zpátky do dětství

Animované Filmy 2001

Kouzlo roku 2001: Animované pecky

Rok 2001 byl pro animované filmy rokem výjimečným. Na plátna kin se tehdy dostala celá řada snímků, které si získaly srdce diváků po celém světě a staly se z nich kultovní záležitosti. Jedním z nich byl bezesporu "Shrek" od studia DreamWorks. Příběh ošklivého zlobra s dobrým srdcem, který se zamiluje do princezny Fiony, bavil malé i velké a získal si Oscara za nejlepší animovaný film.

Dalším skvostem roku 2001 byla "Příšerky s.r.o." od Pixaru. Film o partě příšerek, které straší děti, aby získaly energii pro své město, zaujal originálním příběhem, sympatickými postavami a skvělou animací. I "Příšerky s.r.o." si vysloužily Oscara, a to za nejlepší píseň.

Zapomenout nesmíme ani na japonský animovaný film "Cesta do fantazie" od studia Ghibli. Režisér Hajao Mijazaki stvořil okouzlující svět plný fantazie a dobrodružství, který si získal srdce diváků po celém světě. "Cesta do fantazie" získala Zlatého medvěda na filmovém festivalu v Berlíně a stala se nejúspěšnějším japonským filmem všech dob.

Rok 2001 byl pro animované filmy skutečně magickým rokem. Snímky jako "Shrek", "Příšerky s.r.o." a "Cesta do fantazie" dokázaly, že animované filmy nejsou jen pro děti, ale že dokáží oslovit a pobavit diváky všech věkových kategorií.

Shrek: Zelený hrdina dobyl svět

Rok 2001 byl pro animované filmy přelomový. Právě tehdy vstoupil na scénu zelený obr Shrek a navždy změnil svět animované zábavy. Film "Shrek", natočený studiem DreamWorks Animation, se stal okamžitým hitem a fenoménem. Jeho humor, který oslovil děti i dospělé, a originální příběh o netradičním hrdinovi, si získal srdce diváků po celém světě. Shrek dokázal, že animované filmy nemusí být jen pro děti a že i v pohádkovém světě je místo pro ironii a satiru.

Úspěch "Shreka" potvrdily i filmové ceny. V roce 2002 získal Oscara za nejlepší animovaný film, čímž porazil silnou konkurenci v podobě filmů "Příšerky s.r.o." a "Jimmy Neutron: Geniální chlapec". Shrekův triumf na Oscarech potvrdil rostoucí význam a kvalitu animovaných filmů a otevřel dveře dalším ambiciózním projektům. "Shrek" se stal začátkem úspěšné série, která čítá čtyři díly a několik krátkometrážních filmů.

Příšerky s.r.o.: Originální a zábavné

Rok 2001 byl pro animované filmy opravdu silný. Vedle Shreka a jeho pohádkové parodie se divákům představila i originální dvojice – chlupatý Sulley a ušatý Mike z dílny Pixaru. Příšerky s.r.o. se staly okamžitým hitem a ukázaly, že i zdánlivě děsivý svět monster může být plný humoru a dojemných momentů. Film si pohrával s dětskou představivostí a strachem z věcí, které se skrývají ve tmě, a dokázal, že i příšerky můžou být sympatické a zábavné postavy.

animované filmy 2001
Nejvýdělečnější animované filmy roku 2001
Název filmu Celosvětové tržby (USD)
Shrek 484 409 218
Příšerky s.r.o. 577 368 600

Příšerky s.r.o. zaujaly nejen poutavým příběhem, ale i technickým zpracováním. Pixar opět posunul hranice animace a vytvořil vizuálně ohromující svět plný detailů a barev. Chlupy Sullyho vypadaly neuvěřitelně realisticky a mimika postav byla propracovaná do nejmenších detailů. Film si vysloužil Oscara za nejlepší píseň a nominaci za nejlepší animovaný film, čímž potvrdil svůj status moderní klasiky. Dodnes si Příšerky s.r.o. drží své kouzlo a baví malé i velké diváky po celém světě.

Atlantida: Tajemná říše pod hladinou

Rok 2001 byl pro animované filmy v mnohém přelomový. Vedle Shreka a Monstra s.r.o. se na plátnech kin objevila i Atlantida: Tajemná říše pod hladinou od studia Disney. Film vyprávěl o mladém lingvistovi Milo Thatchovi, který se vydává na nebezpečnou expedici za bájným městem. Atlantida, inspirovaná dílem Julese Verna, uchvátila diváky steampunk estetikou, propracovaným světem a sympatickými postavami.

I když film v kinech nesklidil takový úspěch jako ostatní animáky roku 2001, získal si postupem času kultovní status. Fanoušci dodnes obdivují jeho vizuální stránku, akční scény a originální příběh. Atlantida se tak zařadila po bok dalších disneyovek, které sice nepatří mezi nejznámější, ale i přesto si našly své věrné publikum.

Cesta do fantazie: Mijazakiho mistrovské dílo

Rok 2001 byl pro animované filmy výjimečný. Vedle hollywoodských trháků jako Shrek a Příšerky s.r.o. se zrodila i legenda japonské animaceCesta do fantazie od studia Ghibli a mistra Hajaa Mijazakiho. Film vypráví příběh dívky jménem Čihiro, která se s rodiči ocitne v tajemném světě duchů a kouzel. Aby je zachránila z moci zlé čarodnice Jababe, musí Čihiro prokázat odvahu, laskavost a najít v sobě sílu, o které netušila.

Cesta do fantazie uchvátila diváky po celém světě okouzlující animací, nezapomenutelnými postavami a hlubokým příběhem o dospívání, přátelství a ochraně životního prostředí. Film získal Oscara za nejlepší animovaný film a Zlatého medvěda na Berlinale, čímž se zapsal do dějin kinematografie. Mijazakiho mistrovské dílo dodnes inspiruje a dokazuje nadčasovost a magickou sílu animovaného filmu.

animované filmy 2001

Jimmy Neutron: Geniální kluk a jeho vynálezy

Rok 2001 byl pro animované filmy skvělý rok. Jedním z filmů, který si získal srdce diváků po celém světě, byl i "Jimmy Neutron: Geniální kluk". Příběh o desetiletém géniovi, který si staví rakety na zahradě a řeší problémy s pomocí vědy a techniky, oslovil malé i velké. Film byl natočen kombinací počítačové a klasické animace, což mu dodalo unikátní vizuální styl.

Jimmyho vynálezy jsou legendární. Kdo by si nepamatoval na jeho věrného psa-robota Goddarda, raketu vyrobenou z horské dráhy, nebo brýle na čtení myšlenek? Tyto a další vynálezy dodávaly filmu humor a akci, ale také ukazovaly, že i chytrý kluk jako Jimmy se může dostat do problémů, když se jeho vynálezy vymknou kontrole.

"Jimmy Neutron: Geniální kluk" nebyl jen zábavný film, ale také ukazoval dětem, že věda a technika mohou být fascinující. Film inspiroval mnoho dětí k zájmu o tyto obory a dokázal, že i animované filmy z roku 2001 mohou být chytré, vtipné a nadčasové.

Rok 2001 v animovaném filmu znamenal odklon od tradičních disneyovských postupů a příchod nových technologií, které posunuly hranice žánru.

Božena Černá

Final Fantasy: Esence videoher na plátně

Rok 2001 byl pro svět filmu a videoher přelomový. Světlo světa spatřil film Final Fantasy: The Spirits Within, ambiciózní projekt, který se snažil přenést esenci videoher Final Fantasy na filmové plátno. Film se pyšnil tehdy revoluční počítačovou animací, která postavám vdechovala neuvěřitelnou realističnost. Detailní zpracování vlasů, kůže a mimiky postav bylo na svou dobu ohromující a posouvalo hranice možností digitálního filmu.

Příběh filmu, odehrávající se v budoucnosti zničené válkou s mimozemskou rasou, se dotýkal témat ekologie, přežití a hledání naděje. Ačkoliv film nenavázal na úspěch herní série a nesetkal se s jednoznačně pozitivním ohlasem, zanechal ve světě animovaného filmu nesmazatelnou stopu. Jeho vizuální stránka inspirovala celou generaci animátorů a ukázala, jakým směrem se může ubírat budoucnost filmové tvorby.

Kromě Final Fantasy: The Spirits Within se v roce 2001 objevila celá řada dalších pozoruhodných animovaných filmů. Shrek od studia DreamWorks si získal srdce diváků po celém světě svým humorem a neotřelým pohledem na pohádkové příběhy. Příběh o zlobrovi, který se zamiluje do princezny, se stal okamžitě klasikou a potvrdil, že animované filmy nemusí být určeny jen dětem.

animované filmy 2001

Osmosis Jones: Akční jízda v lidském těle

Rok 2001 byl pro animované filmy opravdu pestrý. Vedle animovaných pohádek jako Shrek nebo Příšerky s.r.o. se na plátnech kin objevil i snímek Osmosis Jones. Tento film, kombinující hraný film s animací, nás zavedl do fascinujícího a do té doby neprobádaného světa – lidského organismu.

Hlavním hrdinou je svérázný bílý krvinek, policista Osmosis Jones, který se musí postavit zákeřnému viru Thraxu. Ten ohrožuje život Franka, jehož tělo se stalo dějištěm celého příběhu. Film vtipně a srozumitelně ukazuje, jak funguje imunitní systém a jak důležitá je hygiena.

Osmosis Jones si získal srdce diváků po celém světě díky své originalitě, humoru a napínavému příběhu. Ačkoliv se nejedná o klasickou animovanou pohádku, dokázal zaujmout malé i velké diváky a stal se nezapomenutelnou součástí filmové historie roku 2001.

Waking Life: Experimentální animace pro dospělé

Rok 2001 byl pro animované filmy rokem experimentů a posouvání hranic. Zatímco Shrek bavil diváky všech věkových kategorií, Waking Life Richarda Linklatera nabídl dospělému publiku něco zcela jiného: existenciální odyseu zhmotněnou v inovativní rotoskopické animaci. Film, který stírá hranice mezi snem a realitou, sleduje mladého muže proplouvajícího sérií rozhovorů a filozofických debat. Linklater, známý svými dialogově orientovanými filmy jako „Před úsvitem“ a „SubUrbia“, využívá animaci netradičním způsobem. Nejde o zjednodušení reality pro dětské publikum, ale o její rozšíření a prohloubení. Rotoskopická technika, kdy jsou hrané záběry překreslovány do animace, dodává filmu snovou, halucinogenní atmosféru. Postavy se vlní a mění, barvy pulzují a realita se rozplývá před očima. Waking Life není filmem pro každého. Jeho pomalé tempo, absence jasné dějové linie a náročná témata osloví spíše diváky, kteří hledají intelektuálně stimulující zážitek. Film je meditací nad smyslem života, svobodnou vůlí a povahou reality. Waking Life je důkazem, že animace může být stejně komplexní a podnětná jako jakýkoli jiný filmový žánr. V roce 2001, kdy dominovaly počítačově animované blockbustery, připomněl Linklater divákům, že animace může být i uměleckou formou s hlubokým emočním a intelektuálním dopadem.

Animované pohádky: Klasiky pro nejmenší diváky

Rok 2001 byl pro animované filmy silným rokem, který nám přinesl řadu snímků, jež si získaly srdce malých i velkých diváků a staly se z nich nadčasové klasiky. Děti po celém světě se zamilovaly do roztomilého zeleného zlobra Shreka, který se vydal na dobrodružnou cestu, aby zachránil princeznu Fionu. Film Shrek, s jeho humorem, který bavil děti i dospělé, a chytlavými písničkami, se stal okamžitým hitem a získal Oscara za nejlepší animovaný film. Dalším favoritem roku 2001 se stal film Příšerky, s.r.o., který nás zavedl do světa, kde se děti bojí příšerek žijících ve svých skříních. Film si získal diváky svým originálním příběhem, sympatickými postavami a skvělou animací od studia Pixar. Rok 2001 nám ale přinesl i další animované skvosty, jako například japonský film Cesta do fantazie od Hayao Miyazakiho, který okouzlil diváky svou krásnou animací a magickým příběhem. Tyto filmy z roku 2001 se staly nedílnou součástí dětské filmové historie a dodnes baví a inspirují nové generace diváků.

animované filmy 2001

Rok 2001: Zlomový rok pro animovaný film?

Rok 2001 byl pro animovaný film rokem plným změn. Na plátna kin dorazily snímky, které posouvaly hranice žánru a staly se milníky animované tvorby. Zároveň se ale objevily i filmy, které naznačovaly jistou stagnaci a opakování zavedených schémat.

Jedním z nejvýraznějších počinů roku se stal bezesporu film Shrek od studia DreamWorks. Shrek bořil zažité představy o pohádkách a s humorem sobě vlastním si dělal legraci z klišé žánru. Film slavil obrovský úspěch u diváků i kritiky a získal Oscara za nejlepší animovaný film, čímž potvrdil rostoucí prestiž animované tvorby.

Rok 2001 ale nebyl jen o Shrekovi. Do kin vstoupily i další pozoruhodné animované filmy, například japonská Spirited Away: Cesta do fantazie od Hayao Miyazakiho, která diváky okouzlila svou poetikou a vizuální krásou. Film získal Zlatého medvěda na filmovém festivalu v Berlíně a později i Oscara za nejlepší animovaný film.

Na druhé straně spektra pak stály filmy, které spíše než inovaci nabízely variaci na již známé. Příkladem může být Atlantis: Ztracená říše od studia Disney, která sice nabídla vizuálně atraktivní podívanou, ale příběhově příliš nenadchla.

Rok 2001 tak pro animovaný film představoval zlomový bod. Na jedné straně se objevily filmy, které posouvaly hranice žánru a dokazovaly, že animovaná tvorba může být stejně kvalitní a originální jako hraný film. Na straně druhé ale existovaly i snímky, které spíše stagnovaly a opakovaly zavedená schémata.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: animované filmy 2001