Nejlepší filmy roku 2020: žebříček, recenze a kde je sledovat
- Filmové trháky roku 2020
- Nejlepší filmy roku 2020
- České filmy roku 2020
- Dokumenty roku 2020
- Horory roku 2020
- Komedie roku 2020
- Akční filmy roku 2020
- Sci-fi filmy roku 2020
- Romantické filmy roku 2020
- 0 Animované filmy roku 2020
- 1 Nejočekávanější filmy roku 2020
- 2 Filmové ceny roku 2020
- 3 Trendy ve filmu roku 2020
- 4 Vliv pandemie na filmy 2020
Filmové trháky roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl náročný, ale i přes pandemické překážky se na plátnech (a později i na streamovacích platformách) objevila řada pozoruhodných snímků. Mezi divácky nejúspěšnější patřil akční thriller Tenet od režiséra Christophera Nolana, který si pohrával s konceptem času a nabídl vizuálně ohromující podívanou. Fanoušci komiksů se dočkali premiéry Wonder Woman 1984 s Gal Gadot v hlavní roli, která sice nesplnila všechna očekávání, ale i tak nabídla solidní porci zábavy. Velký úspěch slavila i filmová adaptace videohry Sonic the Hedgehog, jež potěšila malé i velké diváky.
Zaujal i animák Duše od Pixaru, který se s hloubkou a citem zamýšlel nad otázkami života a smrti. Naopak hororovou atmosférou a napětím se blýskl film Neviditelný s Elisabeth Moss v hlavní roli, který nabídl svěží pohled na téma domácího násilí. Rok 2020 byl zkrátka i přes nepřízeň osudu filmovým rokem plným různorodých zážitků.
Nejlepší filmy roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl náročný, ale i přes pandemické překážky vznikla řada pozoruhodných snímků. Mezi favority kritiků i diváků se zařadil dánský film Chlast, syrové drama o skupině učitelů, kteří se rozhodnou experimentovat s alkoholem. Silným zážitkem byl i americký film Nomadland, poetický příběh o ženě, která se po ztrátě manžela vydává na cestu napříč Amerikou. Milovníci napětí ocenili jihokorejský thriller Parazit, který si odnesl Oscara za nejlepší film. Za zmínku stojí i francouzský film Portrét dívky v plamenech, historické drama o zakázané lásce dvou žen. A nesmíme zapomenout na animovaný film Duše od studia Pixar, který potěšil malé i velké diváky. Výběr nejlepších filmů roku 2020 je subjektivní, ale všechny zmíněné snímky nabízejí silný divácký zážitek a dokazují, že i v těžkých časech dokáže filmové umění inspirovat a oslovit.
České filmy roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl, stejně jako pro mnoho dalších oblastí, rokem plným výzev. Pandemie koronaviru ovlivnila natáčení i uvádění filmů, přesto se českým filmařům podařilo představit divákům řadu zajímavých snímků. Mezi nejdiskutovanější filmy roku 2020 patřil bezesporu Šarlatán Agnieszky Holland, historické drama s Ivanem Trojanem v hlavní roli, které se zabývá kontroverzní postavou léčitele Jana Mikoláška. Film si vysloužil řadu ocenění, včetně Českých lvů, a byl vybrán do širší nominace na Oscara za nejlepší mezinárodní film. Pozornost vzbudil také snímek Krajina ve stínu Bohdana Slámy, syrové drama odehrávající se na česko-rakouském pomezí v napjaté atmosféře předválečných let. Film získal hlavní cenu na festivalu v Karlových Varech a byl oceněn i Českými lvy. Zaujal i dokument V síti Víta Arichtevského a Barbory Chalupové, který otevřel palčivé téma zneužívání dětí na internetu a vyvolal širokou společenskou debatu. Mezi divácky úspěšné filmy patřila i komedie 3Bobule Martina Koppa, která navázala na úspěch předchozích dílů. Rok 2020 tak i přes nepříznivé okolnosti nabídl pestrou škálu českých filmů, které dokázaly zaujmout kritiky i diváky.
Dokumenty roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl turbulentní, ale i přes komplikace spojené s pandemií vznikla řada pozoruhodných dokumentů. Diváci se mohli ponořit do témat od sociálních problémů přes historické události až po fascinující příběhy jednotlivců. Mezi nejdiskutovanější dokumenty roku 2020 patřily snímky, které se nebály otevírat kontroverzní témata a vyvolávat emoce.
Fanoušci hudby ocenili dokumenty mapující život a tvorbu hudebních ikon. Sportovní nadšenci si přišli na své díky strhujícím dokumentům ze světa sportu. Příznivci investigativní žurnalistiky s napětím sledovali dokumenty odhalující korupci a nekalé praktiky. Rok 2020 byl zkrátka i přes nepřízeň osudu silným rokem pro dokumentární tvorbu a nabídl divákům širokou škálu témat a žánrů.
Horory roku 2020
Rok 2020 nebyl zrovna procházkou růžovým sadem, ale i přes pandemické strasti nám nadělil pár hororových kousků, které stály za to. Ať už jste fanoušci krvavých jatek, psychologických thrillerů, nebo duchařin, určitě jste si přišli na své. Mezi nejdiskutovanější horory roku 2020 patřil bezpochyby "Neviditelný", moderní zpracování klasického příběhu s Elisabeth Moss v hlavní roli. Film šikovně mísil napětí s aktuálními společenskými tématy a sklidil zasloužený úspěch u kritiky i diváků. Dalším filmem, který rozvířil vody hororového žánru, byl "Host", britský found footage horor, odehrávající se během Zoom meetingu. Pandemie a s ní spojené online schůzky se tak staly děsivou kulisou pro příběh o skupině přátel, kteří si během karantény nevědomky přivolají zlou entitu. A nesmíme zapomenout ani na "Relic: Pozůstatek", australský horor, který se místo lekaček a krve soustředil na pomalu budovanou atmosféru a psychologický rozměr děsu. Film vyprávěl příběh tří generací žen, které se potýkají s děsivými projevy postupující demence babičky. Rok 2020 byl zkrátka i přes nepřízeň osudu pro hororový žánr poměrně silným rokem a nabídl divákům pestrou škálu děsivých zážitků.
Komedie roku 2020
Rok 2020 nebyl zrovna rokem pro smích, ale i přes pandemii a zavřená kina se pár komediálních kousků, které stály za to, urodilo. Fanoušci českých komedií si přišli na své s filmem "Štěstí je krásná věc", kde se v hlavních rolích představili Karel Roden a Patricie Bartošková. Film s lehkostí a nadhledem vypráví o tom, že štěstí si za peníze nekoupíte, i když se to tak na první pohled může zdát. Pro milovníky romantických komedií tu byl film "3Bobule", který navázal na úspěšné předchozí díly a diváky opět zavedl do malebných vinařských kulis. I zahraniční produkce nabídla pár komediálních zážitků. Za zmínku stojí například akční komedie "Palm Springs" s Andym Sambergem a Cristin Milioti v hlavních rolích, která si diváky získala originálním příběhem a černým humorem. Rok 2020 sice nebyl pro filmové tvůrce ani diváky jednoduchý, ale i tak se našlo pár komedií, které nám dokázaly vykouzlit úsměv na tváři.
Akční filmy roku 2020
Rok 2020 nebyl zrovna bohatý na filmové premiéry, ale i tak se v kinech (a později i na streamovacích platformách) objevilo pár akčních filmů, které stály za to. Fanoušci explozí, honiček a bojových umění si přišli na své i přes nepřízeň pandemie.
Mezi nejvýraznější akční filmy roku 2020 patřil bezesporu film "Extraction" s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Brutální akční jízda plná drsných soubojů a napínavých zvratů si získala srdce diváků po celém světě. Dalším zářezem na pažbě akčních filmů byl "Bad Boys for Life", dlouho očekávané pokračování kultovní série s Willem Smithem a Martinem Lawrencem. Humorem nabitá akční komedie dokázala, že i po letech má tahle dvojka stále co nabídnout.
Pro fanoušky komiksových adaptací byl pak lahůdkou film "Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)". Margot Robbie se s vervou sobě vlastní ujala role šílené Harley Quinn a servírovala divákům divokou a stylovou akční podívanou.
Rok 2020 sice nebyl pro filmový průmysl jednoduchý, ale i tak nám přinesl několik akčních filmů, které dokázaly, že i v těžkých časech je potřeba zábavy a adrenalinu.
Sci-fi filmy roku 2020
Rok 2020 nebyl zrovna dobou, kdy bychom se hrnuli do kin. Pandemie koronaviru zavřela kinosály na několik měsíců a filmová studia musela přehodnotit své plány. Přesto i v tomto roce vznikla řada zajímavých sci-fi filmů, které si zaslouží naši pozornost. Některé z nich zamířily rovnou na streamovací platformy, jiné si na svou premiéru musely počkat.
Mezi divácky nejúspěšnější sci-fi filmy roku 2020 patřil bezesporu Tenet od režiséra Christophera Nolana. Film plný akce, napětí a cestování v čase si získal pozornost diváků po celém světě. Dalším hitem se stal druhý díl filmu Wonder Woman 1984, který nás zavedl do období studené války. Fanoušky komiksů potěšil i film Bloodshot s Vinem Dieselem v hlavní roli.
Kromě hollywoodských blockbusterů se v roce 2020 objevila i řada menších, nezávislých sci-fi filmů. Za zmínku stojí například snímek Possessor od Brandona Cronenberga, který zaujal originálním příběhem a syrovým vizuálním stylem. Sci-fi žánr se nevyhnul ani animovanému filmu. Důkazem je snímek Frčíme od studia Pixar, který vypráví příběh dvou bratrů elfů, kteří se ve světě plném magie snaží znovu oživit svého zesnulého otce.
Rok 2020 byl pro filmový průmysl náročný, ale i přes všechny překážky se mu podařilo doručit divákům řadu kvalitních sci-fi filmů. Ať už dáváte přednost velkolepým spektáklům, komiksovým adaptacím nebo komornějším příběhům, v roce 2020 jste si určitě přišli na své.
Rok 2020 byl pro filmový průmysl zkouškou ohněm, ale i v těžkých časech se zrodily snímky, které nám připomněly sílu příběhu a magii filmového plátna.
Anežka Svobodová
Romantické filmy roku 2020
Rok 2020 nebyl zrovna bohatý na romantické filmové premiéry, ale i tak se pár kousků, které pohladily duši, našlo. Vzpomeňme třeba na dojemný snímek "To All the Boys: P.S. I Still Love You", pokračování teenagerské romance, která si získala srdce diváků po celém světě. Pro milovníky klasičtějších romantických komedií tu byl film "The Lovebirds" s Issou Rae a Kumailem Nanjianim v hlavních rolích, který vtipně a svěže zpracoval téma krize ve vztahu. Fanoušci romantických dramat si pak přišli na své s filmem "The Photograph", který vypráví příběh lásky propojující minulost s přítomností. I když se v roce 2020 do kin kvůli pandemii mnoho romantických filmů nedostalo, ty, které se na plátna dostaly, nabídly divákům příjemné útočiště před realitou a připomněly sílu lásky v nejrůznějších podobách.
0 Animované filmy roku 2020
Rok 2020 byl i přes pandemické potíže nabitý skvělými animáky. Diváci se mohli ponořit do fantastických světů a užít si příběhy pro malé i velké.
Pixar se předvedl s dojemným snímkem "Duše", který se zabývá otázkami života a smrti. Rodinnou zábavu pak nabídlo pokračování oblíbených "Trollů" s podtitulem "Světové turné". Studio DreamWorks vsadilo na dračí jízdu v "Croodsovi: Nový věk" a dobrodružnou podívanou "Volání divočiny" s Harrisonem Fordem.
Zapomenout nesmíme ani na nezávislejší kousky. "Vlkochodci" okouzlili diváky nádhernou animací a silným příběhem z irské mytologie. "Cesta za štěstím" zase nabídla originální pohled na svět skřítků a víl.
Rok 2020 byl zkrátka pro animované filmy silným ročníkem. Nabídl filmy plné emocí, humoru a dobrodružství, které si užily celé rodiny.
1 Nejočekávanější filmy roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl turbulentní, ale i přes komplikace způsobené pandemií se objevila řada očekávaných snímků. Diváci se těšili na velkolepé blockbustery, komiksové adaptace i nezávislé filmy s hvězdným obsazením. Mezi nejočekávanější patřil nový film Christophera Nolana Tenet, sci-fi thriller s komplexním příběhem a inovativními akčními sekvencemi. Fanoušci komiksů netrpělivě vyhlíželi Wonder Woman 1984, pokračování úspěšného filmu z roku 2017, které slibovalo další dávku akce a humoru s Gal Gadot v hlavní roli. Pozornost budil i životopisný film Mank od Davida Finchera o Hermanu J. Mankiewiczovi, scenáristovi slavného Občana Kanea. Milovníci hororů se nemohli dočkat snímku Tiché místo: Část II, pokračování napínavého thrilleru s Emily Blunt. Rok 2020 nabídl i řadu dalších zajímavých titulů, které potěšily filmové fanoušky napříč žánry.
2 Filmové ceny roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl náročný, ale i přes pandemii a uzavřené biografy se objevila řada pozoruhodných snímků. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ocenila ty nejlepší z nich na 28. ročníku Českých lvů. Nejvíce nominací, celkem dvanáct, získal film Modelář od režiséra Petra Václava. Snímek o osamělém muži, který se uzavírá do světa modelářství a dronů, nakonec proměnil v sošky Českého lva pět nominací, a to včetně cen za nejlepší film, režii a scénář.
Vlastnost | 2020 | 2019 |
---|---|---|
Počet filmů uvedených v kinech v ČR | Kvůli pandemii COVID-19 výrazně nižší | Data dostupná z oficiálních zdrojů |
Popularita streamovacích služeb | Výrazný nárůst popularity | Rostoucí popularita |
Velkým vítězem večera se stal také film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Příběh léčitele Jana Mikoláška, který se během druhé světové války dostal do konfliktu s nacistickým režimem, získal celkem devět nominací a proměnil čtyři, včetně cen za nejlepší kameru, hudbu a herecké výkony pro Ivana Trojana v hlavní roli a Juraje Loje v roli jeho asistenta.
Zaujaly i další filmy. Třeba komedie 3Bobule, která se stala divácky nejúspěšnějším filmem roku, získala nominaci za nejlepší filmovou hudbu. Drama Krajina ve stínu, odehrávající se v pohraničí před druhou světovou válkou, si vysloužilo pochvalu za působivou atmosféru a silné herecké výkony. Rok 2020 byl zkrátka i přes nepříznivé okolnosti pro český film silný a přinesl divákům řadu kvalitních a emotivních zážitků.
3 Trendy ve filmu roku 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl náročný, ale i přes komplikace s pandemií se objevily zajímavé trendy. Jedním z nich byl vzestup streamovacích platforem. Diváci se uchýlili k Netflixu, HBO Max a dalším službám, které jim nabízely premiéry filmů z pohodlí domova. To vedlo k úspěchu filmů jako "Vyšinutý vlak" nebo "Mank". Druhým trendem byla obliba žánrových filmů. Horory jako "Neviditelný" a "Děsivé dědictví" si získaly velkou základnu fanoušků, stejně jako akční filmy s ženskými hrdinkami, například "Birds of Prey" a "Mulan". Třetím trendem byla rostoucí popularita nezávislých a artových filmů. Snímek "Nomadland" získal Oscara za nejlepší film a upozornil na sebe i další nezávislé produkce, které se zabývaly aktuálními společenskými tématy.
4 Vliv pandemie na filmy 2020
Rok 2020 byl pro filmový průmysl, stejně jako pro mnoho dalších odvětví, rokem bezprecedentních výzev. Pandemie COVID-19 způsobila celosvětové uzavření kin, což vedlo k odkladům premiér a nejistotě ohledně budoucnosti filmové distribuce. Mnoho filmů, které se měly v roce 2020 objevit v kinech, bylo odloženo na neurčito, zatímco jiné měly premiéru online prostřednictvím streamovacích platforem.
Tento posun směrem k digitálnímu vydávání urychlil již probíhající trend a streamovací služby jako Netflix, HBO Max a Disney+ zaznamenaly prudký nárůst počtu předplatitelů. Některé filmové společnosti se rozhodly pro hybridní model, kdy filmy uvedly současně v kinech i online. Pandemie také ovlivnila samotnou tvorbu filmů. Natáčení bylo pozastaveno nebo odloženo kvůli bezpečnostním opatřením a omezením cestování.
Přestože pandemie představovala pro filmový průmysl značné překážky, vedla také k inovacím a adaptabilitě. Filmaři museli najít nové způsoby, jak vyprávět příběhy a oslovit publikum v době, kdy tradiční metody distribuce a spotřeby obsahu byly narušeny. Zda tyto změny povedou k trvalé transformaci filmového průmyslu, ukáže až čas.
Publikováno: 19. 10. 2024