Hudba: Kdo všechno tvoří legendární J.A.R.?

Členové J.a.r.

Zpěvák a textař Roman Holý

Roman Holý je bezpochyby jednou z nejvýraznějších postav české hudební scény. Jako frontman kapely J.A.R. si získal srdce fanoušků svým nezaměnitelným hlasem, charismatickým vystupováním a v neposlední řadě i svými texty. Jeho tvorba je protkána inteligentním humorem, ironií a nadsázkou, ale zároveň se nebojí dotýkat i vážnějších témat.

Holý je autorem drtivé většiny textů J.A.R. a jeho rukopis je v nich jasně patrný. Jeho texty jsou plné slovních hříček, neologismů a originálních metafor. Často se v nich objevují i prvky satiry a společenské kritiky. Holý se nebojí jít proti proudu a jeho texty jsou často provokativní a nekonvenční.

Kromě psaní textů pro J.A.R. se Holý věnuje i dalším hudebním projektům. Spolupracuje s dalšími umělci a skládá hudbu pro divadlo a film. Jeho talent a kreativita neznají hranic a jeho jméno je zárukou kvality a originality.

Kytarista a skladatel Oto Klempíř

Oto Klempíř je nedílnou součástí J.A.R. od samého začátku. Narodil se 15. března 1964 a kromě kytary bravurně ovládá i další nástroje, jako je banjo nebo mandolína. Jeho hudební nadání se projevilo už v dětství, kdy navštěvoval LŠU. Později vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou.

V kapele J.A.R. zastává Oto Klempíř roli nejen kytaristy, ale i skladatele. Jeho osobitý styl a cit pro melodii se významně podílí na nezaměnitelném zvuku kapely. Je autorem hudby k mnoha hitům J.A.R., například písní "Bulhaři", "Kámen" nebo "Hlídač". Kromě skládání hudby se věnuje i psaní textů.

Jeho talent a kreativita se ale neomezují jen na J.A.R. Oto Klempíř je aktivní i v dalších hudebních projektech a spolupracuje s různými interprety. Jeho kytarové umění a skladatelský talent z něj dělají jednoho z nejvýraznějších českých hudebníků.

J.A.R. jsou jako orchestr, kde každý nástroj hraje svou roli, ale dohromady to dává smysl jen tehdy, když hrají všichni.

Otomar Kovář

Baskytarista Robert Balzar

Robert Balzar je stálicí české hudební scény a jeho baskytara je neodmyslitelnou součástí zvuku J.A.R. Narodil se 14. listopadu 1962 a na kontrabas začal hrát v jedenácti letech. Jeho hudební cesta ho zavedla na Konzervatoř Jaroslava Ježka a později na pražskou HAMU.

Balzar je známý svým virtuózním a zároveň melodickým stylem hry, který mu vynesl respekt kolegů i uznání kritiky. Jeho baskytara není v J.A.R. pouhým doprovodným nástrojem, ale stává se plnohodnotným hlasem, který s ostatními nástroji vytváří jedinečnou zvukovou kulisu.

Kromě J.A.R. působí Robert Balzar také v triu Baláž, Balzar, Vašíček a spolupracuje s řadou dalších hudebníků napříč žánry. Jeho diskografie čítá desítky alb a jeho jméno je zárukou kvalitní hudby.

V kapele J.A.R. je Robert Balzar od samého začátku a jeho přínos kapele je nesporný. Jeho baskytara je jedním z charakteristických rysů zvuku J.A.R. a jeho hudební invence obohacuje tvorbu kapely již několik desetiletí.

Bubeník Pavel Zbořil

Pavel Zbořil je bubeník kapely J.A.R. a je známý svým energetickým stylem hry. Do kapely se přidal v roce 1989, krátce po jejím vzniku. Předtím hrál v několika dalších kapelách, ale J.A.R. se stala jeho domovskou kapelou.

Jeho styl hry je ovlivněn funky a jazzem, což dodává hudbě J.A.R. charakteristický groove. Zbořil je také známý svou pódiovou prezentací a energií, kterou vkládá do každého koncertu.

Kromě hraní na bicí se Zbořil věnuje i dalším hudebním aktivitám. Je například spoluautorem několika písní J.A.R. a podílel se i na produkci některých alb.

Jeho přínos kapele je nepopiratelný a jeho jméno je neodmyslitelně spjato s historií J.A.R.

Hráč na klávesy Viktor Dyk

Viktor Dyk, klávesista s nezaměnitelným rukopisem, je nedílnou součástí energické sestavy J.A.R. Jeho hudební stopa se táhne celou historií kapely, od samého počátku v roce 1989. Dyk, proslulý svou pódiovou energií a osobitým humorem, vnáší do J.A.R. nezaměnitelnou dávku hravosti a experimentu. Jeho klávesy proplouvají pestrou škálou žánrů, od rocku a funku po elektroniku a jazz, a dodávají hudbě J.A.R. charakteristickou hloubku a dynamiku. Spolu s ostatními členy kapely, Danem Bártou, Otou Klempířem, Romanem Holým a dalšími, tvoří Viktor Dyk sehranou formaci, která na české hudební scéně nemá obdoby. Jeho přínos kapele J.A.R. je nesporný a jeho jméno je neodmyslitelně spjato s jejich nezapomenutelnými koncerty a hity, které zlidověly.

Člen Nástroj Působení v kapele (roky)
Roman Holý Zpěv 1989 - současnost
Oto Klempíř Texty, zpěv 1989 - současnost
Michael Viktořík Kytara 1989 - současnost

Saxofonista Filip Jelínek

Filip Jelínek je nedílnou součástí energické sestavy J.A.R. Jeho saxofon dodává kapele nezaměnitelný zvukový rozměr, který skvěle doplňuje mix funku, rocku a dalších žánrů, jimiž je J.A.R. proslulý. Jelínek, mistr dechových nástrojů, vdechuje skladbám dynamiku a vášeň, ať už jde o energické riffy nebo melodické pasáže. Jeho sóla patří k vrcholům koncertů a dokazují jeho výjimečný talent.

Kromě J.A.R. je Filip Jelínek aktivní i na poli jazzu a dalších hudebních projektů. Jeho všestrannost a hudební cit z něj dělají vyhledávaného muzikanta. V kapele J.A.R. působí od samého počátku a jeho přínos je nesporný. Jeho saxofon je jedním z charakteristických znaků zvuku J.A.R. a jeho energie na pódiu strhává publikum.

Trombonista Radek Kašpar

Radek Kašpar je nepostradatelným článkem hudebního uskupení J.A.R. již od jeho vzniku v roce 1989. Jeho charakteristický zvuk trombonu dodává kapele nezaměnitelný šmrnc a hloubku. Radek, absolvent Pražské konzervatoře, je uznávaným hudebníkem s širokým záběrem. Kromě J.A.R. působí také v kapele Monkey Business a spolupracuje s řadou dalších umělců napříč hudebními žánry. Jeho hudební talent a charisma z něj dělají nepřehlédnutelnou postavu české hudební scény.

Radek Kašpar se s J.A.R. podílel na všech jejich studiových albech a nespočtu koncertů. Jeho přínos kapele je nesporný a fanoušci si jeho osobitý styl a energii na pódiu nemohou vynachválit. Kromě hudby se Radek věnuje také pedagogické činnosti a předává své zkušenosti mladším generacím hudebníků.

Trumpetista Miroslav Hloucal

Miroslav Hloucal je nepostradatelným článkem hudebního tělesa J.A.R. již od jeho vzniku v roce 1989. Jeho trubka dodává kapele charakteristický zvuk, který mísí prvky jazzu, funku a rocku. Hloucalova hra je plná energie a improvizace, čímž skvěle doplňuje živelná vystoupení J.A.R.

Kromě J.A.R. je Hloucal aktivní i v dalších hudebních projektech. Spolupracuje s kapelou Monkey Business, se kterou nahrál několik alb a absolvoval řadu koncertů. Jeho trubku můžeme slyšet i na nahrávkách a koncertech dalších interpretů, jako jsou například Lenka Dusilová, Dan Bárta nebo Roman Holý.

Miroslav Hloucal je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. Jeho talent a profesionalita z něj dělají jednoho z nejvyhledávanějších trumpetistů na české hudební scéně.

Bývalí členové J.A.R.

Kapela J.A.R., známá svým specifickým hudebním stylem a vtipnými texty, prošla během své existence několika personálními změnami. Zatímco jádro skupiny zůstalo stabilní, někteří hudebníci se s kapelou rozloučili a vydali se na vlastní hudební dráhu.

Mezi nejznámější bývalé členy J.A.R. patří bezpochyby rapper a textař Ota Klempíř, který kapelu opustil v roce 2005. Klempíř se po odchodu z J.A.R. věnoval sólové kariéře a spolupracoval s dalšími umělci. Další výraznou postavou, která kapelou prošla, byl Robert Škarda. Škarda se v kapele objevil v roce 1993 a podílel se na nahrávání alba "Mydli-to!". Později se věnoval vlastním projektům a působil jako studiový hudebník.

I přes odchody některých členů si J.A.R. udržela své charakteristické rysy a nadále patří k stálicím české hudební scény.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: Hudba

Autor:

Tagy: členové j.a.r. | seznam členů skupiny j.a.r.