Joseph Fiennes: Od Shakespeara k Příběhu služebnice

Joseph Fiennes Filmy A Pořady

Zásadní role ve filmu Zamilovaný Shakespeare

Představte si mladého dramatika, vášnivě zamilovaného a zmítaného tvůrčí krizí. Přesně takového Williama Shakespeara nám přinesl Joseph Fiennes ve filmu Zamilovaný Shakespeare. Jeho výkon byl tak strhující, že si ho nelze představit jinak než s husím brkem v ruce, píšícího nesmrtelné verše Romeo a Julie.

Každý pohyb, každé slovo, každý pohled v jeho podání dýchá autenticitou alžbětinské doby. Však si taky dal práci - hodiny a hodiny trénoval psaní husím brkem, studoval starou angličtinu a dobové způsoby. A výsledek? Naprosto dokonalý. Když ho vidíte na plátně s Gwyneth Paltrow, jiskří to mezi nimi tak, že by to mohlo rozsvítit celý Londýn.

Není divu, že film získal sedm Oscarů. Fiennes totiž dokázal něco neskutečného - proměnil vzdáleného génia literatury v člověka z masa a kostí. V jednu chvíli ho vidíte, jak se trápí nad prázdným listem papíru (kdo z nás to nezná?), aby vzápětí s jiskrou v oku tvořil verše, které dodnes berou dech.

Jeho Shakespeare není žádný nudný knihomol. Je to vášnivý mladík, který se zamiluje, pochybuje, raduje se i trpí. Fiennes dokázal tuhle transformaci od nejistého pisálka po sebevědomého umělce zahrát tak přesvědčivě, že když sledujete jeho herecký koncert, ani na vteřinu nezapochybujete.

Tahle role se stala jeho poznávacím znamením. I když později hrál spoustu skvělých rolí, jeho mladý Shakespeare zůstává tím, co si lidé vybaví jako první. A není divu - vždyť díky němu jsme všichni mohli nahlédnout do duše největšího dramatika všech dob způsobem, který je stejně strhující dnes jako před pětadvaceti lety.

Hlavní postava v seriálu Příběh služebnice

Joseph Fiennes nám v seriálu Příběh služebnice (The Handmaid's Tale) předvádí naprosto strhující výkon v roli velitele Freda Waterforda. Tenhle chlap, jeden z nejmocnějších mužů v Gileadu, není jen tak obyčejný záporák. Na první pohled působí jako dokonalý gentleman - upravený, vzdělaný, s vytříbeným vkusem. Ale pod tou naleštěnou fasádou se skrývá něco mnohem temnějšího.

Název Rok Role Žánr
Zamilovaný Shakespeare 1998 William Shakespeare Romantický/Drama
Příběh služebnice 2017-2021 Velitel Fred Waterford Drama
Luther 2010 Mark North Krimi
Nepřítel před branami 2001 Danilov Válečný

Když sledujete, jak se jeho postava vyvíjí, nemůžete si pomoct - je to jako dívat se na mistrovské dílo. Fiennes dokáže během vteřiny přepnout z vlídného hostitele na chladnokrevného manipulátora. Jeho interakce s June, kterou hraje Elisabeth Moss, vám běhá mráz po zádech. Ta dynamika mezi nimi! Jeden moment s ní vede intelektuální debatu, aby ji vzápětí ponížil tím nejhorším způsobem.

To, co dělá jeho výkon tak působivým, jsou ty malé detaily. Letmý pohled, sotva znatelné zachvění ruky, způsob, jakým se jeho hlas zlomí ve vypjatých momentech. Waterford pod jeho vedením ožívá jako skutečný člověk - děsivě skutečný. Vidíte v něm tu vnitřní bouři, pochybnosti, které se snaží potlačit, i momenty, kdy jeho přesvědčení začíná praskat ve švech.

Nejsilnější momenty přicházejí, když Waterford ztrácí půdu pod nohama. V kanadském vězení sledujeme, jak se z mocného muže stává troska. Fiennes tuhle transformaci hraje tak přesvědčivě, že i když Waterforda nenávidíte, nemůžete od něj odtrhnout oči.

Jeho výkon není přehnaný nebo teatrální - je děsivě normální. A možná právě proto je tak znepokojivý. Ukazuje nám, jak může i kultivovaný člověk být součástí něčeho tak hrůzného. Není divu, že si za tuhle roli vysloužil tolik uznání a nominací. Tahle postava se prostě zapíše do televizní historie.

Drama Nepřítel před branami

V působivém válečném dramatu Nepřítel před branami z roku 2001 se před námi odvíjí strhující příběh ze stalingradské bitvy. Joseph Fiennes zde brilantně ztvárnil komisaře Danilovova, muže zmítaného mezi věrností systému a vlastním svědomím.

Kolik z nás by dokázalo žít s takovými vnitřními démony? Fiennesův Danilov balancuje na hraně - píše nadšené propagandistické články o hrdinovi Zajcevovi, zatímco v jeho nitru hlodají pochybnosti. Skutečné drama začíná ve chvíli, kdy do příběhu vstoupí mladá odstřelovačka Tania. Najednou nejde jen o válku a ideologii, ale o skutečné lidské city.

To, jak Fiennes dokázal ztvárnit postupnou proměnu své postavy, bere dech. Z počátku vidíme zapáleného komunistu, který věří každému slovu, které píše. Pak přichází zlom - v jeho očích se začíná objevovat nejistota, v gestech váhání. Tohle už není jen nějaký komisař z učebnic dějepisu, ale živý člověk z masa a kostí.

Válečný Stalingrad pod nánosy sněhu a trosek působí děsivě realisticky. Mezi rozstřílenými budovami se odehrává nejen boj o město, ale především o lidskou duši. Když se Danilov nakonec rozhodne obětovat pro svého přítele, cítíme, že to není jen další válečná smrt - je to vykoupení.

Herecké výměny mezi Fiennesem a Judem Lawem jsou jako šachová partie - plné napětí, nevyřčených slov a postupně se prohlubujícího respektu. Jejich společné scény patří k tomu nejlepšímu, co můžeme ve válečném filmu vidět. Však taky není divu, že se tahle drsná sonda do lidské duše zařadila mezi nejvýraznější válečná dramata nového tisíciletí.

Luther. Rebel. Reformátor - role Martina Luthera

Joseph Fiennes nám v historickém dramatu Luther (2003) ukázal, jak brilantně dokáže ztvárnit složitou osobnost. Jeho Martin Luther není jen další historickou postavou - je to člověk z masa a kostí, se všemi pochybnostmi a vnitřními boji.

Víte, jak těžké muselo být projít proměnou z tichého mnicha v revolucionáře? Fiennes tuhle transformaci zvládl naprosto přirozeně. V jednu chvíli vidíme pokorného řeholníka, který se třese před Bohem, a vzápětí odvážného muže, který se nebojí říct mocným pravdu do očí.

Nejsilnější moment přichází při přibíjení slavných tezí na dveře kostela. Tady Fiennes předvádí, jak se v jednom člověku může mísit strach s odhodláním. Jeho ruce se možná třesou, ale oči prozrazují neochvějné přesvědčení. Je to jako sledovat někoho, kdo ví, že právě mění dějiny, i když si není jistý, jestli přežije zítřek.

Na Wormském sněmu pak Fiennes ukazuje Luthera v plné síle. Ta slavná věta Zde stojím, nemohu jinak v jeho podání není jen historickou citací - cítíme v ní skutečný strach člověka, který ví, že může skončit na hranici, ale přesto neuhne.

A pak jsou tu ty lidské momenty - Luther se svou Katharinou, Luther při večeři s přáteli, Luther smějící se nad pivem. Fiennes nám ukazuje, že i velcí reformátoři byli normální lidé, kteří milovali, smáli se a občas měli strach.

Tohle není jen další historický film - je to příběh člověka, který se odvážil říct ne v době, kdy to mohlo znamenat smrt. Fiennes nám připomíná, že odvaha není absence strachu, ale schopnost jednat navzdory němu. A přesně takový jeho Luther je - lidský, chybující, ale nezdolný ve svém přesvědčení.

Účinkování v seriálu American Horror Story

Joseph Fiennes se v roce 2012 připojil k obsazení kultovního hororového seriálu American Horror Story, konkrétně v jeho druhé sérii nazvané Asylum. V této temné a znepokojující sérii ztvárnil postavu Monsignora Timothyho Howarda, ambiciózního katolického kněze, který působí jako správce psychiatrické léčebny Briarcliff Manor v Massachusetts v 60. letech 20. století.

Jeho postava představuje komplexní směs víry, ambicí a morálních dilemat. Monsignor Howard sní o tom, že se jednoho dne stane papežem, ale jeho cesta je lemována kontroverzními rozhodnutími a temnými tajemstvími. Fiennes dokázal brilantně ztvárnit vnitřní konflikt své postavy, která balancuje mezi upřímnou vírou a osobními ambicemi, což vedlo k jednomu z nejpozoruhodnějších výkonů v celé sérii.

V průběhu série se Howard dostává do konfliktu s démonickými silami, které pronikly do léčebny, především s posedlou jeptiškou Sister Mary Eunice (ztvárněnou Lily Rabe). Fiennesův výkon byl particularly působivý ve scénách, kde jeho postava čelí pokušení a musí se vypořádat s vlastními démony, jak doslovnými, tak metaforickými.

Kritici ocenili Fiennesovu schopnost přinést do role potřebnou hloubku a komplexnost. Jeho ztvárnění Monsignora Howarda přispělo k celkově tísnivé atmosféře série a pomohlo vytvořit jeden z nejúspěšnějších příběhů v rámci celé antologie American Horror Story. Herecký výkon Josepha Fiennese v této roli byl označován za jeden z vrcholů jeho televizní kariéry.

Vztah jeho postavy s hlavní protagonistkou série, Sister Jude (Jessica Lange), představoval jeden z ústředních dramatických prvků příběhu. Jejich komplikovaná dynamika, plná nevyřčených emocí a profesionálních ambicí, poskytla divákům některé z nejnapínavějších momentů série. Fiennes dokázal přesvědčivě ztvárnit postupnou proměnu své postavy od ambiciózního a idealistického kněze k muži, který je nucen čelit důsledkům svých rozhodnutí a morálním dilematům své pozice.

Účinkování v American Horror Story: Asylum představovalo pro Fiennese významný kariérní moment, který mu umožnil předvést své dramatické schopnosti v žánru hororu a psychologického thrilleru. Jeho výkon přispěl k tomu, že druhá série je mnoha fanoušky i kritiky považována za jednu z nejlepších sezón celého seriálu. Role Monsignora Howarda také ukázala Fiennesovu všestrannost jako herce, který se dokáže adaptovat na různé žánry a přesvědčivě ztvárnit komplexní postavy s morálně nejednoznačným charakterem.

Herecké umění Josepha Fiennese je jako křehká poezie, která se dotýká duše a zanechává v nás hluboký otisk

Magdalena Růžičková

Film Elizabeth s Cate Blanchett

Joseph Fiennes ztvárnil významnou roli lorda Roberta Dudleyho ve velkolepém historickém snímku Elizabeth z roku 1998, kde po boku hvězdné Cate Blanchett předvedl jeden ze svých nejpůsobivějších výkonů. Film se zaměřuje na rané období vlády královny Alžběty I., přičemž Fiennes zde brilantně zachycuje složitý vztah mezi Dudleym a mladou panovnicí. Jeho ztvárnění ambiciózního šlechtice, který balancuje mezi upřímnou láskou ke královně a politickými ambicemi, přineslo filmu další rozměr dramatičnosti.

Chemie mezi Fiennesem a Blanchett byla na plátně téměř hmatatelná, což významně přispělo k celkovému úspěchu snímku. Režisér Shekhar Kapur dokázal z jejich společných scén vytěžit maximum emotivní síly, zejména v momentech, kdy se Robert Dudley snaží získat Alžbětinu přízeň. Fiennes v roli prokázal mimořádnou schopnost ztvárnit komplexní charakter muže, který je současně oddaným milencem i politickým manipulátorem.

Film se stal mezinárodním hitem a získal řadu prestižních ocenění, včetně Oscara za masky. Pro Josepha Fiennese znamenala role v Elizabeth významný kariérní průlom na mezinárodní scéně. Jeho výkon byl kritiky vysoce ceněn a pomohl mu získat další významné role v hollywoodských produkcích. Zajímavostí je, že původně měl roli Roberta Dudleyho hrát jiný herec, ale Fiennes přesvědčil tvůrce svým charismatickým projevem během konkurzu.

Kostýmy a výprava filmu dokonale podtrhly Fiennesův výkon, když mu pomohly věrohodně ztvárnit aristokrata alžbětinské éry. Herec strávil značné množství času studiem historických pramenů, aby co nejpřesněji pochopil mentalitu a způsoby šlechtice 16. století. Jeho příprava zahrnovala i hodiny šermu a jízdy na koni, což se pozitivně projevilo ve výsledném ztvárnění.

Spolupráce s Cate Blanchett byla pro Fiennese podle jeho vlastních slov velmi inspirativní. Oba herci spolu strávili několik týdnů před natáčením, aby vybudovali přesvědčivý vztah svých postav. Tato příprava se výrazně projevila ve filmu, kde jejich interakce působí naprosto přirozeně a uvěřitelně. Scény mezi Dudleym a Alžbětou patří k nejsilnějším momentům celého filmu, především díky subtilní herecké práci obou protagonistů.

Film Elizabeth také významně ovlivnil další Fiennesovu kariéru, když mu otevřel dveře k rolím v dalších historických dramatech. Jeho schopnost přesvědčivě ztvárnit postavy z různých historických období se stala jedním z jeho poznávacích znamení. Dodnes je role Roberta Dudleyho považována za jednu z jeho nejvýraznějších filmových kreací, která dokonale demonstrovala jeho všestranný herecký talent.

Hlavní role ve filmu Vzkříšení

Joseph Fiennes ztvárnil ve filmu Vzkříšení (v originále Risen) postavu římského vojenského tribuna Clavius, který je pověřen vyšetřováním záhadného zmizení těla ukřižovaného židovského učitele Ješuy. Tento biblický thriller z roku 2016 představuje unikátní pohled na známý příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Krista očima skeptického římského vojáka.

Clavius je pragmatický a racionální muž, který věří pouze v to, co může vidět a dokázat. Jeho postava prochází během filmu výraznou transformací, když se postupně setkává s nevysvětlitelnými událostmi a svědectvími Ježíšových následovníků. Fiennes dokázal brilantně ztvárnit vnitřní konflikt své postavy, která musí čelit rozporu mezi svou vojenskou loajalitou k Římu a rostoucími pochybnostmi o skutečné povaze událostí, které vyšetřuje.

Ve filmu sledujeme, jak Clavius nejprve dohlíží na ukřižování a následně je pověřen Pontiem Pilátem, aby našel tělo zmizelého Ježíše a zabránil tak případným nepokojům v Jeruzalémě. Joseph Fiennes přináší do role potřebnou hloubku a autenticitu, když ztvárňuje postupnou proměnu svého charakteru z cynického vojáka v člověka, který začíná zpochybňovat vše, v co dosud věřil.

Herecký výkon Josepha Fiennese je particularly působivý v momentech, kdy Clavius konfrontuje učedníky a postupně odkrývá pravdu o zmrtvýchvstání. Jeho schopnost vyjádřit složité emoce a vnitřní boj postavy pouze prostřednictvím subtilních výrazů a gest dokazuje jeho mimořádný herecký talent. Fiennes dokázal vytvořit uvěřitelnou postavu člověka, který je nucen přehodnotit celý svůj světonázor.

Vztah mezi Claviem a jeho mladým asistentem Luciem, kterého hraje Tom Felton, představuje další důležitou rovinu příběhu. Fiennes zde vystupuje jako zkušený mentor, který postupně odhaluje své vlastní pochybnosti a nejistoty. Jeho herecký projev je charakteristický přesně odměřenými reakcemi a postupným odkrýváním emocionální zranitelnosti postavy.

V závěrečné části filmu, kdy se Clavius setkává se vzkříšeným Ježíšem a jeho následovníky, předvádí Fiennes mistrovskou studii člověka, jehož celý dosavadní život a přesvědčení jsou zpochybněny. Jeho ztvárnění procesu vnitřní transformace a duchovního probuzení je natolik přesvědčivé, že divák může skutečně pocítit hloubku změny, kterou jeho postava prochází.

Role Clavia představuje jeden z vrcholů Fiennesovy filmové kariéry a ukazuje jeho schopnost ztvárnit komplexní charaktery procházející zásadní životní proměnou. Jeho výkon významně přispívá k celkové kvalitě filmu a pomáhá divákům pochopit historický kontext i duchovní rozměr příběhu o zmrtvýchvstání.

Ztvárnění Michaela Jacksona v Urban Myths

Joseph Fiennes se v roce 2017 objevil v kontroverzní roli, když ztvárnil Michaela Jacksona v britském komediálním seriálu Urban Myths. Tento projekt vyvolal značnou pozornost médií a veřejnosti, především kvůli obsazení bílého herce do role afroamerického umělce. Epizoda s názvem Elizabeth, Michael & Marlon měla vyprávět údajný příběh o road tripu, který Michael Jackson údajně podnikl se Elizabeth Taylor a Marlonem Brandem po teroristických útocích 11. září 2001.

Fiennes se k této roli postavil s profesionálním přístupem, přestože si byl vědom kontroverzí, které jeho obsazení vyvolá. V rozhovorech uvedl, že se snažil přistupovat k postavě s respektem a pochopením, nikoli jako ke karikatuře. Příprava na roli zahrnovala studium Jacksonových pohybů, gest a způsobu mluvy, stejně jako snahu pochopit složitou osobnost krále popu v daném období jeho života.

Maskéři a kostyméři strávili značné množství času vytvářením vzhledu, který měl odpovídat Jacksonovu vzhledu z počátku tisíciletí. To zahrnovalo speciální protetické doplňky, make-up a charakteristické oblečení, které Jackson v té době nosil. Celková transformace trvala několik hodin denně a vyžadovala značnou trpělivost jak od hereckého týmu, tak od samotného Fiennese.

Nicméně, ještě před oficiálním odvysíláním epizody se zvedla vlna kritiky, především ze strany Jacksonovy rodiny a fanoušků. Paris Jacksonová, dcera Michaela Jacksona, veřejně vyjádřila své znechucení nad tím, jak byl její otec zobrazen. V důsledku rostoucího tlaku a negativních reakcí se televizní stanice Sky Arts rozhodla epizodu stáhnout z vysílání. Tento krok byl bezprecedentní a ukázal, jak citlivé může být téma rasové reprezentace v současném mediálním prostoru.

Pro Josepha Fiennese tato zkušenost představovala významný moment v jeho kariéře, i když ne zcela pozitivní. V následných rozhovorech herec reflektoval celou situaci s pokorou a pochopením pro kritické hlasy. Zdůraznil, že jeho záměrem nikdy nebylo nikoho urazit nebo znevážit Jacksonův odkaz. Tento incident také rozpoutal širší diskusi o castingu napříč rasovými hranicemi v zábavním průmyslu a o tom, jak citlivě přistupovat k zobrazování historických osobností.

Přestože epizoda nikdy nebyla odvysílána, stala se významným příkladem toho, jak se mění společenské vnímání a standardy v oblasti reprezentace v médiích. Pro Fiennese to byla příležitost k zamyšlení nad odpovědností herců při přijímání kontroverzních rolí a nad tím, jak se vyrovnat s negativní publicitou v době sociálních médií a okamžité globální komunikace.

Účast v historickém seriálu Camelot

V roce 2011 se Joseph Fiennes představil v ambiciózním historickém seriálu Camelot, kde ztvárnil postavu čaroděje Merlina. Tento projekt, který vznikl v produkci televizní stanice Starz, nabídl divákům nový pohled na legendární příběh o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Fiennes v roli Merlina předvedl mimořádně působivý výkon, když ztvárnil mladší a temnější verzi slavného kouzelníka, než na jakou byli diváci dosud zvyklí.

Jeho interpretace Merlina se výrazně lišila od tradičních zobrazení - místo dlouhovousého starce představil charismatického, lstivého a někdy až manipulativního muže středního věku, který využívá své schopnosti k formování mladého Artuše (Jamie Campbell Bower) v budoucího krále. Fiennes do role vnesl značnou dávku psychologické hloubky a komplexnosti, když ukázal Merlinovy vnitřní konflikty mezi osobními ambicemi a oddaností vyššímu poslání.

Seriál Camelot se natáčel v malebných lokacích Irska, což poskytlo autentické středověké kulisy pro tento epický příběh. Joseph Fiennes strávil několik měsíců intenzivní přípravou na roli, včetně studia středověké historie a mytologie. Jeho ztvárnění Merlina bylo kritiky oceňováno jako jedno z nejpůsobivějších v jeho kariéře, především díky schopnosti balancovat mezi Merlinovou temnou, manipulativní stránkou a jeho oddaností Artušovi a Camelotu.

V průběhu natáčení musel Fiennes zvládnout náročné akční scény i emotivní dramatické momenty. Zejména jeho interakce s Eva Green, která ztvárnila antagonistku Morgan, patřily k nejvypjatějším momentům série. Fiennes dokázal přesvědčivě ztvárnit Merlinovu vnitřní rozervanost mezi politickými machinacemi a skutečnou touhou ochránit mladého krále a jeho království.

Ačkoliv byl seriál po první sérii ukončen, Fiennesovo ztvárnění Merlina zůstává jedním z nejzajímavějších pojetí této ikonické postavy. Jeho výkon významně přispěl k celkové atmosféře seriálu, který se snažil nabídnout realističtější a syrovější pohled na artušovské legendy. Herecký výkon Josepha Fiennese v Camelotu ukázal jeho schopnost přetvořit známou postavu v něco nového a nečekaného, přičemž zachoval základní esenci charakteru, který diváci znají z klasických příběhů.

Práce na tomto projektu také významně ovlivnila Fiennesovu další kariéru, neboť prokázala jeho schopnost zvládnout náročné charakterní role v historických dramatech. Jeho pojetí Merlina jako komplexní postavy s vlastními démony a morálními dilematy předznamenalo jeho pozdější úspěšné role v podobně laděných projektech.

Válečný film Útěk do divočiny

Joseph Fiennes ztvárnil hlavní roli ve strhujícím válečném dramatu Útěk do divočiny z roku 2021, kde se představil jako britský pilot RAF John Bridgeman, který se po sestřelení svého letounu nad nacisty okupovaným Norskem v roce 1942 snaží přežít v drsné severské přírodě. Film režiséra Petera Franzéna přináší intenzivní příběh o přežití, který se odehrává na pozadí druhé světové války.

Fiennes ve své roli předvádí mimořádný herecký výkon, když většinu filmu nese prakticky sám na svých bedrech. Jeho postava musí čelit nejen extrémním přírodním podmínkám, ale také neustálému pronásledování německými jednotkami. Herec v rozhovorech přiznal, že natáčení bylo fyzicky i psychicky velmi náročné, protože většina scén se točila v reálných lokacích norských hor při teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Příběh sleduje Bridgemana během jeho třítýdenní cesty divočinou, kde se musí vypořádat s omrzlinami, hladem a vyčerpáním. Scénář, který napsal sám režisér ve spolupráci s norským spisovatelem Larsem Saabyem Christensenem, je založen na skutečných událostech a deníkových záznamech přeživších pilotů RAF. Dramatické momenty se střídají s tichými, kontemplativními pasážemi, během kterých divák sleduje vnitřní boj hlavního hrdiny s vlastními démony a pochybnostmi.

Film vyniká především svou vizuální stránkou, kdy kameraman Pål Ulvik Rokseth zachycuje dechberoucí norskou krajinu v její surové kráse. Atmosféru dokresluje minimalistický hudební doprovod skladatele Gaute Storaase, který podtrhuje pocity izolace a nejistoty. Joseph Fiennes musel pro roli podstoupit náročnou fyzickou přípravu a naučit se základní techniky přežití v divočině. Jeho oddanost roli se projevuje v každé scéně, kde přesvědčivě ztvárňuje postupnou proměnu civilizovaného člověka v bytost bojující o holé přežití.

Zajímavostí je, že během natáčení vzniklo několik nebezpečných situací, kdy štáb musel čelit skutečným extrémním povětrnostním podmínkám. Fiennes později uvedl, že tyto zkušenosti mu pomohly lépe pochopit a ztvárnit svojí postavu. Film získal několik mezinárodních ocenění, především za kameru a herecký výkon Josepha Fiennese, který byl označen za jeden z jeho nejlepších v kariéře.

Útěk do divočiny představuje významný příspěvek do filmografie Josepha Fiennese a ukazuje jeho všestrannost jako herce. Snímek se vymyká běžným válečným filmům tím, že se soustředí na individuální příběh přežití a lidské odolnosti, místo aby zobrazoval velké bitvy nebo vojenské operace. Kritika ocenila především autentičnost zpracování a schopnost filmu udržet napětí i přes minimální použití dialogů.

Publikováno: 17. 04. 2025

Tagy: joseph fiennes filmy a pořady