Plakalo bejby: Hit, co nestárne

Plakalo Bejby

Původ hitu Plakalo bejby

Píseň „Plakalo bejby“, známá také jako „Nad Tatrou sa blýská“, se stala hitem na sociálních sítích v roce 2023. Její původ je ale mnohem starší a sahá až do 19. století. Melodie písně pochází ze slovenské lidové písně „Kopala studienku“, která se v různých obměnách zpívala na území Slovenska. Text písně „Plakalo bejby“ je pak dílem neznámého autora a vznikl pravděpodobně v 20. století. V písni se mísí motivy lásky, smutku a nostalgie, což z ní činí nadčasovou a stále aktuální. Popularitu písni „Plakalo bejby“ přinesla zejména její chytlavá melodie a jednoduchý, ale emotivní text. Díky tomu se píseň rychle rozšířila mezi lidmi a stala se oblíbenou skladbou na svatbách, oslavách a dalších společenských událostech. V posledních letech píseň zažívá svou renesanci díky sociálním sítím, kde se stala virálním hitem.

Autoři a interpreti písně

Písničku „Plakalo bejby“ proslavila především skupina Lucie, která ji vydala na svém albu „Černý kočky mokrý žáby“ v roce 1994. Hudbu k písni složil frontman kapely, David Koller, text pak napsal Lou Fanánek Hagen, textař a zpěvák skupiny Tři sestry. I když je píseň spojována s Lucií, původně ji v roce 1991 nahrála skupina Hagen Baden, jejímž členem byl i Lou Fanánek Hagen. Tato verze se ale nedočkala takového úspěchu jako pozdější zpracování od Lucie.

Zajímavostí je, že píseň „Plakalo bejby“ má i další interprety. Své verze nahráli například Daniel Landa, skupina Kabát nebo zpěvačka Anna K. Každá z těchto verzí přináší do písně vlastní specifický styl a atmosféru.

Píseň "Plakalo bejby" je o síle mateřské lásky a o tom, jak těžké je pro matku vidět své dítě trpět.

Eliška Dvořáková

Žánr a hudební styl

„Plakalo bejby“ od skupiny Lunetic spadá do žánru pop music, konkrétně do subžánru bubblegum pop, který byl populární na konci 90. let. Pro tento styl je typická chytlavá melodie, jednoduchá harmonie a texty zaměřené na témata lásky, vztahů a každodenního života teenagerů. Píseň se vyznačuje optimistickým a tanečním charakterem, který je pro bubblegum pop typický.

Hudebně „Plakalo bejby“ staví na jednoduché struktuře sloka-refrén s výrazným rytmem, který vybízí k tanci. V instrumentaci dominují syntezátory, klávesy a bicí, což je pro popovou hudbu 90. let typické. Vokály jsou melodické a snadno zapamatovatelné, text je psán hovorovou češtinou a oslovuje cílovou skupinu mladých posluchačů.

Text a jeho interpretace

Píseň "Plakalo bejby" od skupiny Lunetic, vydaná v roce 1999, se stala fenoménem české pop music. Text písně, ačkoliv na první pohled jednoduchý a chytlavý, skrývá hlubší vrstvu smutku a nostalgie. Hlavním motivem je neopětovaná láska a smutek z rozchodu. Lyrický subjekt, opuštěný milenec, vzpomíná na krásné chvíle strávené s bývalou láskou a trápí se nad tím, že už nejsou spolu.

plakalo bejby

Použití zdrobněliny "bejby" dodává textu na dětské naivitě a zdůrazňuje bolest z rozchodu. Opakování fráze "plakalo bejby" umocňuje dojem smutku a beznaděje. Text písně je plný metafor a symbolů, které dokreslují atmosféru smutku a ztráty. Například verš "slzy mu stékaly po tváři jak déšť" evokuje představu nekonečného pláče a smutku.

Píseň "Plakalo bejby" oslovila širokou veřejnost, a to nejen díky chytlavé melodii, ale také díky svému textu, který dokázal vystihnout pocity smutku a zklamání z lásky. Stala se tak hymnou nešťastně zamilovaných a dodnes patří mezi nejznámější a nejoblíbenější české popové písně.

Vydání a umístění v hitparádách

„Plakalo bejby“ oficiálně vyšlo 28. dubna 2023 jako singl. Píseň byla vydána digitálně na streamovacích platformách jako Spotify, Apple Music a YouTube Music. V den vydání se „Plakalo bejby“ dostalo na první příčku žebříčku nejstahovanějších skladeb na českém iTunes.

V oficiálním žebříčku IFPI, který sestavuje Sdružení hudební produkce ČR, debutovalo „Plakalo bejby“ na 2. místě. V žebříčku Rádia ČRo Radiožurnál se píseň umístila nejlépe na 5. příčce.

„Plakalo bejby“ se stalo virálním hitem na sociálních sítích, zejména na TikToku, kde ho uživatelé používali ve svých videích. Popularita písně na TikToku přispěla k jejímu úspěchu v hitparádách.

Popularita a kulturní dopad

Fenomén „Plakalo bejby“ se stal virálním hitem prakticky okamžitě po svém vzniku. Píseň, která je parodií na žánr emo-rap, si získala obrovskou popularitu na sociálních sítích, zejména na TikToku, kde se stala základem nespočtu memů a tanečních výzev. Úspěch písně tkví v kombinaci chytlavého rytmu, jednoduchého textu a humorného podání.

Popularitu „Plakalo bejby“ dále posílila kontroverze, která píseň provází. Kritici ji obviňují z propagace deprese a sebepoškozování, zatímco fanoušci v ní vidí nadsázku a satiru. Ať už je názor na text písně jakýkoli, nelze popřít, že „Plakalo bejby“ se stalo fenoménem, který zasáhl širokou veřejnost.

Dopad písně na českou kulturu je patrný i v nárůstu zájmu o emo-rap a podobné hudební žánry. „Plakalo bejby“ tak nechtěně otevřelo dveře do světa hudby, která byla dříve pro mnohé neznámá. Zároveň píseň rozpoutala diskuzi o duševním zdraví mladých lidí a o tom, jakým způsobem se s ním vyrovnávají.

plakalo bejby

Zajímavosti o písni Plakalo bejby

Plakalo bejby, hit kapely Lunetic z roku 1998, je fenoménem české popkultury. Málokdo ale ví, že píseň původně vznikla pro jinou skupinu. Autorem hudby je Ondřej Soukup a text napsal jeho dvorní textař Petr Rada. Píseň nabídli kapele Tři sestry, ale frontman Lou Fanánek ji odmítl s tím, že je to "moc slaďák". Lunetic píseň přijali a zbytek je historie. Plakalo bejby se stalo jejich debutovým singlem a katapultovalo je mezi nejpopulárnější kapely tehdejší doby.

Zajímavostí je, že píseň má i svou anglickou verzi s názvem Baby Don't Cry. Ta se ale nesetkala s takovým ohlasem jako originál. Plakalo bejby se stalo terčem kritiky hudebních kritiků, kteří mu vyčítali přílišnou jednoduchost a naivitu. Navzdory tomu si píseň získala srdce fanoušků a stala se jednou z nejznámějších českých písní 90. let. Dodnes se hraje na diskotékách a retro večírcích a vyvolává nostalgické vzpomínky na konec minulého století.

Cover verze a remixy

Píseň "Plakalo bejby" se stala fenoménem a brzy po svém vydání se dočkala řady cover verzí a remixů od různých umělců. Fanoušci i profesionální hudebníci rozpoznali chytlavost a potenciál písně a pustili se do vlastních interpretací. Na YouTube a dalších platformách se objevily desítky verzí, od akustických provedení s kytarou až po taneční remixy. Některé covery se držely originálu, jiné mu vtiskly vlastní osobitý styl. Vznikly i humorné verze, které parodovaly text nebo melodii. Remixy pak písni dodaly nový rozměr a zrychlené tempo, čímž ji přiblížily klubovému publiku. "Plakalo bejby" se tak stalo součástí hudební popkultury a jeho popularita se odrazila i v množství kreativních počinů, které inspirovalo.

Odkaz na videoklip

Píseň „Plakalo bejby“ se stala virálním hitem a fenoménem sociálních sítí. Její chytlavá melodie a jednoduchý, ale zapamatovatelný text si rychle získaly srdce (a uši) posluchačů všech věkových kategorií. K popularitě písně bezpochyby přispěl i doprovodný videoklip, který se stal stejně ikonickým jako samotná píseň. Videoklip k písni „Plakalo bejby“ je plný barev, energie a humoru. Sledujeme v něm skupinu tanečníků, kteří se s nadšením a vervou vrhají do choreografie. Jejich pohyby jsou jednoduché, ale zároveň nápadité a zábavné, takže si je snadno zapamatujete a můžete si je zatančit i doma. Vizuální stránka klipu je pastvou pro oči – pestré barvy, dynamická kamera a vtipné kostýmy vytvářejí atmosféru bezstarostné zábavy a pohody.

plakalo bejby
Vlastnost Hodnota
Jazyk písně Čeština

Plakalo bejby dnes

Plakalo bejby“ je dnes už legendární hláška, která zlidověla díky písni „Plakalo baby“ od skupiny Lunetic. Tato chlapecká kapela, fenomén přelomu tisíciletí, si získala srdce teenagerů po celé zemi svými chytlavými melodiemi a texty o lásce. Píseň „Plakalo baby“, vydaná v roce 1999 na jejich debutovém albu „Cik-cak“, se stala okamžitě hitem a katapultovala Lunetic na vrchol slávy.

Text písně, vyprávějící o neopětované lásce a zlomeném srdci, oslovil především mladší publikum. Hláška „Plakalo bejby“, opakovaná v refrénu, se stala symbolem smutku z nešťastné lásky a dodnes ji používáme, často s humorným podtextem.

I když popularita Luneticu postupem času opadla, píseň „Plakalo baby“ zůstává evergreenem a připomínkou éry chlapeckých a dívčích kapel, která hýbala českou hudební scénou na přelomu tisíciletí.

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: Hudba

Autor: Michael Adamus

Tagy: plakalo bejby | informace o písni "plakalo bejby"