Revoluce v ČIP ČASOPISU: Technologie, které vám změní život

Chip Časopis

Novinky ze světa procesorů

Svět procesorů se nezastaví a my pro vás máme přehled těch nejžhavějších novinek. Intel konečně uvedl na trh dlouho očekávanou 13. generaci procesorů Raptor Lake. Ty slibují až 15% nárůst výkonu oproti předchozí generaci Alder Lake, a to díky vylepšené architektuře a vyšším taktům. AMD nezůstává pozadu a brzy uvede na trh novou řadu procesorů Ryzen 7000 založených na architektuře Zen 4. Ty by měly nabídnout až 13% nárůst IPC (instrukcí na takt) oproti Zen 3 a podporu pro paměti DDR5 a PCIe 5.0.

Mobilní svět procesorů také nespí. Qualcomm představil nový čipset Snapdragon 8 Gen 2 pro chytré telefony, který slibuje až o 35 % vyšší grafický výkon a o 40 % nižší spotřebu energie než jeho předchůdce. Apple uvedl na trh nový MacBook Air s procesorem M2, který je o 18 % výkonnější než M1 a nabízí až 18 hodin výdrže baterie.

Výrobci se předhánějí v inovacích a my se můžeme těšit na další a další výkonnější a úspornější procesory, které posunou hranice možností počítačů a mobilních zařízení.

Grafické karty: Trendy a novinky

Svět grafických karet se nezastaví. Nvidia a AMD, dva hlavní hráči, neustále posouvají hranice výkonu a inovací. Nvidia GeForce RTX 4000, založená na architektuře Ada Lovelace, přináší dosud nevídaný výkon pro hraní her v rozlišení 4K a s podporou ray tracingu. Technologie DLSS 3 pak posouvá plynulost na novou úroveň. AMD se svými kartami Radeon RX 7000, postavenými na architektuře RDNA 3, také nezůstává pozadu. Nabízí vysoký výkon, pokročilé funkce a konkurenceschopné ceny.

Trendem je také rostoucí popularita upscalovacích technologií, jako je zmíněné DLSS od Nvidie a FSR od AMD. Tyto technologie slibují vyšší rozlišení a detaily bez výrazného dopadu na výkon.

Výrobci se také zaměřují na energetickou efektivitu. Nové grafické karty jsou výkonnější, ale zároveň úspornější než jejich předchůdci.

V neposlední řadě roste význam grafických karet i mimo herní svět. Využívají se v profesionálních aplikacích pro střih videa, 3D modelování, rendering a v neposlední řadě i pro náročné výpočty v oblasti umělé inteligence.

Budoucnost grafických karet je vzrušující. Můžeme se těšit na další zvyšování výkonu, nové technologie a širší využití v různých oblastech.

Rychlý SSD nebo HDD?

V dnešní době, kdy se datové nároky neustále zvyšují, je volba správného úložiště pro váš počítač zásadní. Dvě hlavní možnosti, mezi kterými se můžete rozhodnout, jsou SSD (Solid State Drive) a HDD (Hard Disk Drive). Každá z těchto technologií má své výhody a nevýhody, a proto je důležité zvážit, která z nich nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

SSD disky jsou známé svou rychlostí. Díky absenci pohyblivých částí dokáží přistupovat k datům mnohem rychleji než HDD. To se projeví v rychlejším spouštění operačního systému, načítání aplikací a celkově plynulejším chodu počítače. SSD disky jsou také odolnější vůči otřesům a vibracím, což je činí ideální volbou pro notebooky a další přenosná zařízení. Nevýhodou SSD disků je jejich vyšší cena za gigabajt úložného prostoru.

HDD disky jsou oproti tomu levnější a nabízejí větší kapacitu úložiště. Jsou proto vhodné pro uživatele, kteří potřebují ukládat velké množství dat, jako jsou filmy, hudba nebo hry. HDD disky jsou však pomalejší než SSD disky, což se může projevit delší dobou spouštění a načítání aplikací.

Při výběru mezi SSD a HDD je důležité zvážit vaše potřeby a rozpočet. Pokud hledáte nejrychlejší možný výkon a nevadí vám si připlatit, SSD je jasnou volbou. Pokud je pro vás důležitější kapacita úložiště a cena, HDD je stále dobrou volbou.

Operační systémy budoucnosti

Svět operačních systémů se neustále vyvíjí a budoucnost slibuje vzrušující novinky. Jedním z trendů je rostoucí popularita cloudových operačních systémů, jako je ChromeOS od Googlu. Tyto systémy ukládají data a aplikace na vzdálené servery, což uživatelům umožňuje přístup k jejich souborům a programům z jakéhokoli zařízení s připojením k internetu. Dalším důležitým směrem vývoje je rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR). Operační systémy budoucnosti budou muset být schopny plynule integrovat tyto technologie a poskytovat uživatelům intuitivní a pohlcující zážitky.

Důležitou roli budou hrát také umělá inteligence (AI) a strojové učení. Operační systémy budou využívat AI k optimalizaci výkonu, předvídání potřeb uživatelů a poskytování personalizovaných doporučení. Bezpečnost bude i nadále klíčovou oblastí zájmu. Operační systémy budoucnosti budou muset být odolné vůči stále sofistikovanějším kybernetickým hrozbám a chránit soukromí uživatelů.

Kromě výše uvedených trendů se očekává, že operační systémy budoucnosti budou flexibilnější, modulárnější a intuitivnější. Uživatelská rozhraní budou pravděpodobně více vizuální a založená na gestách, což usnadní používání i pro začátečníky. Svět operačních systémů se neustále vyvíjí a my se můžeme těšit na vzrušující inovace, které budoucnost přinese.

Bezpečnost na internetu

V digitálním věku je internet nedílnou součástí našich životů. Nakupujeme online, spravujeme finance, komunikujeme s přáteli a rodinou. S rostoucí mírou online aktivit se ale zvyšuje i riziko kybernetických hrozeb. Ochrana vašich dat a soukromí by měla být prioritou. Používejte silná a unikátní hesla pro každý účet. Dobré heslo by mělo obsahovat kombinace velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků. Pravidelně aktualizujte operační systém, software a aplikace. Aktualizace často obsahují opravy bezpečnostních chyb. Buďte obezřetní při otevírání emailových příloh a klikání na odkazy z neznámých zdrojů. Mohou obsahovat malware, který může infikovat vaše zařízení. Připojujte se pouze k důvěryhodným Wi-Fi sítím. Veřejné Wi-Fi sítě, například v kavárnách, mohou být zranitelné vůči útokům hackerů. Používejte antivirový program a firewall. Tyto nástroje pomáhají chránit vaše zařízení před viry, malwarem a jinými hrozbami. Zálohujte si svá data. V případě útoku nebo selhání hardwaru budete mít kopii svých důležitých souborů. Sdílejte osobní údaje online s rozumem. Neprovádějte finanční transakce na nezabezpečených webových stránkách. Učte se o bezpečnosti na internetu a sdílejte své znalosti s rodinou a přáteli. Dodržováním těchto tipů můžete minimalizovat rizika a bezpečně si užívat výhod online světa.

Virtuální realita: Hry a aplikace

Virtuální realita už dávno není jen tématem sci-fi filmů, ale stává se běžnou součástí našich životů. Hry jsou jedním z nejviditelnějších příkladů využití VR. Od akčních stříleček, přes realistické simulátory až po logické hry, virtuální realita nabízí dosud nepoznané herní zážitky. Představte si, že se ocitnete přímo v centru bitevní vřavy, řídíte závodní auto na legendárním okruhu nebo řešíte komplexní hádanky v magickém světě. Možnosti jsou téměř neomezené.

Vedle her nachází virtuální realita uplatnění i v dalších oblastech. Architekti ji využívají k procházení 3D modelů budov ještě před jejich postavením, lékaři trénují operace na virtuálních pacientech a psychologové pomáhají pacientům s úzkostmi a fóbiemi v bezpečném prostředí virtuální reality.

Vývoj VR technologií jde neustále kupředu a s ním se rozšiřují i možnosti jejího využití. Stále dostupnější VR headsety a ovladače dělají z virtuální reality dostupnou zábavu i užitečný nástroj pro širokou veřejnost. Ať už jste vášniví hráči, technologický nadšenci nebo jen zvědaví, co virtuální realita nabízí, rozhodně se máte na co těšit.

Umělá inteligence v praxi

Umělá inteligence už dávno není jen tématem sci-fi filmů. Stále častěji se s ní setkáváme v běžném životě, aniž bychom si to možná uvědomovali. Ať už jde o chytré asistenty v telefonech, personalizovaná doporučení na internetu, nebo sofistikované algoritmy v online hrách, umělá inteligence je všude kolem nás. V oblasti počítačů a technologií hraje umělá inteligence klíčovou roli v mnoha oblastech. Jednou z nich je například vývoj autonomních vozidel, kde se využívá strojového učení k rozpoznávání obrazu a rozhodování v reálném čase. Další oblastí, kde se umělá inteligence prosazuje, je kyberbezpečnost. Pokročilé algoritmy dokáží detekovat a blokovat kybernetické útoky s mnohem větší přesností a rychlostí než tradiční bezpečnostní systémy. Umělá inteligence se také uplatňuje v oblasti vývoje softwaru, kde pomáhá programátorům s automatizací rutinních úkolů a zvyšováním efektivity. Díky strojovému učení a analýze dat dokáží softwarové nástroje s umělou inteligencí generovat kód, optimalizovat výkon aplikací a dokonce i navrhovat nová uživatelská rozhraní. V neposlední řadě hraje umělá inteligence důležitou roli i v oblasti zábavy. Moderní hry využívají umělou inteligenci k vytváření inteligentních protivníků, realistických světů a poutavých příběhů. Umělá inteligence tak pro nás otevírá dveře do světa nových možností a usnadňuje nám život v mnoha ohledech.

Chytré domácnosti: Technologie a trendy

Chytré domácnosti už dávno nejsou jen futuristickou představou. Díky rychlému vývoji technologií a dostupnosti chytrých zařízení se stávají běžnou součástí našich životů. Od chytrých žárovek a termostatů, přes bezpečnostní systémy až po inteligentní spotřebiče – možnosti automatizace a propojení domácnosti jsou téměř neomezené.

Jedním z hlavních trendů v oblasti chytrých domácností je rostoucí popularita hlasových asistentů, jako je Amazon Alexa nebo Google Assistant. Tyto platformy umožňují ovládat celou řadu zařízení hlasem, což přináší do každodenního života maximální komfort. Dalším důležitým faktorem je rostoucí důraz na bezpečnost. Chytré kamery, senzory pohybu a chytré zámky umožňují monitorovat domácnost na dálku a chránit ji před nezvanými hosty.

S rozvojem technologií se chytré domácnosti stávají stále inteligentnějšími a propojenějšími. Umělá inteligence a strojové učení umožňují zařízením učit se z vašich návyků a preferencí a přizpůsobovat se vašim potřebám. To otevírá dveře k personalizovanému zážitku z chytré domácnosti, která se stane vaším nepostradatelným pomocníkem v každodenním životě.

Nejlepší aplikace pro Android a iOS

V záplavě milionů aplikací pro Android a iOS je těžké se zorientovat a najít ty skutečně užitečné. My jsme pro vás ale vybrali ty nejlepší kousky, které by neměly chybět v žádném telefonu. Pro milovníky hudby doporučujeme Spotify nebo Apple Music, které nabízejí miliony skladeb online i offline. Pokud rádi fotíte, pak vás nadchne Adobe Lightroom pro úpravu fotek na profesionální úrovni, nebo VSCO s jeho filmovými presety. Pro organizaci času a úkolů je tu nenahraditelný Google Kalendář s možností sdílení s kolegy a rodinou. A pokud hledáte zábavu, Netflix, HBO Max a Disney+ vám poskytnou hodiny a hodiny filmů a seriálů. Pro ty, kteří se rádi učí nové věci, je tu Duolingo pro výuku jazyků hravou formou, nebo Khan Academy s kurzy od matematiky po historii. Ať už hledáte cokoli, v App Store a Google Play určitě najdete aplikaci, která vám usnadní život, pobaví vás nebo vám pomůže rozvíjet vaše dovednosti.

Recenze: Nejnovější technologické hračky

V dnešní době se technologické hračky vyvíjejí rychleji než kdy jindy. Od dronů a robotů po virtuální realitu a chytré hodinky, existuje nepřeberné množství gadgetů, které si říkají o naši pozornost. V tomto vydání se podíváme na některé z nejnovějších a nejzajímavějších technologických hraček na trhu. Zjistíme, co umí, jak fungují a zda stojí za vaši investici. Ať už jste technologický nadšenec, nebo jen hledáte dárek pro geeka ve svém životě, určitě si nenechte ujít náš přehled nejžhavějších technologických hraček.

V první řadě se podíváme na novou generaci herních konzolí. S konzolemi PlayStation 5 a Xbox Series X se hraní posunulo na zcela novou úroveň. Díky neuvěřitelně realistické grafice, bleskově rychlému načítání a inovativním ovladačům nabízejí tyto konzole bezkonkurenční herní zážitek.

Dále se zaměříme na stále populárnější drony. Od malých dronů do kapsy po sofistikované modely s kamerami s vysokým rozlišením, drony nabízejí nekonečné možnosti pro zábavu i praktické využití. Můžete s nimi natáčet úchvatné záběry z ptačí perspektivy, prozkoumávat nepřístupná místa nebo si užít adrenalinové závody.

A co by to bylo za přehled technologických hraček bez virtuální reality? VR brýle se stávají dostupnějšími a sofistikovanějšími a otevírají dveře do úžasných virtuálních světů. Můžete se ponořit do interaktivních her, prozkoumávat vzdálená místa nebo se učit novým dovednostem v realistickém prostředí.

V neposlední řadě se podíváme na chytré hodinky, které se stávají nepostradatelným doplňkem pro mnoho lidí. Od sledování fitness aktivit a monitorování spánku po přijímání notifikací a ovládání chytré domácnosti, chytré hodinky nabízejí širokou škálu funkcí, které usnadňují a zpříjemňují každodenní život.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor:

Tagy: chip časopis | časopis o počítačích a technologiích