Ryzen 5 3500U: Král notebooků střední třídy?

Ryzen 5 3500U

Architektura Zen+

Ryzen 5 3500U, procesor často skloňovaný v recenzích, je postaven na architektuře Zen+, vylepšené verzi původní architektury Zen. Zen+ přinesl oproti svému předchůdci několik klíčových vylepšení, která se promítla do zvýšení výkonu a energetické efektivity. Jedním z hlavních benefitů je vylepšená výrobní technologie – 12nm proces oproti 14nm u Zen. To umožnilo dosáhnout vyšších frekvencí při zachování, a v některých případech i snížení, energetické náročnosti. Ryzen 5 3500U tak může běžet na vyšších taktech, což se projeví v lepším výkonu v hrách a aplikacích. Další důležitou změnou je optimalizace paměťového řadiče. Ten v Zen+ nabízí lepší podporu pro rychlejší paměťové moduly a zároveň snižuje latenci. To má pozitivní dopad na celkovou odezvu systému a plynulost chodu aplikací. Ačkoliv Zen+ nepřináší revoluční změny v architektuře, jedná se o evoluční krok, který posouvá procesory Ryzen o úroveň výš. Vylepšení se projeví zejména v mobilních zařízeních, kde je kladen důraz na energetickou efektivitu a delší výdrž baterie. Ryzen 5 3500U je tak ideální volbou pro uživatele, kteří hledají výkonný a zároveň úsporný procesor do notebooku.

12nm výrobní proces

Ryzen 5 3500U od AMD je postaven na 12nm výrobním procesu, což je mírné vylepšení oproti předchozí 14nm technologii. Tento proces umožňuje vyšší hustotu tranzistorů na čipu, což se projevuje vylepšeným výkonem a energetickou efektivitou. V praxi to znamená, že Ryzen 5 3500U zvládá náročné úkoly s nižší spotřebou energie, což je ideální pro notebooky. Recenze procesoru Ryzen 5 3500U chválí jeho výkon v porovnání s konkurencí v ultrabook segmentu. 12nm výrobní proces hraje klíčovou roli v jeho schopnosti poskytovat plynulý chod systému, svižnou odezvu aplikací a delší výdrž baterie. Ačkoliv nejde o nejnovější technologii, 12nm proces v kombinaci s architekturou Zen+ dělá z Ryzenu 5 3500U stále relevantní volbu pro uživatele, kteří hledají dobrý poměr ceny a výkonu.

Základní frekvence 2.1 GHz

Procesor Ryzen 5 3500U od AMD je vybaven základní frekvencí 2,1 GHz. To je základní rychlost, na které procesor běží, když není zatížen náročnými úlohami. Procesor Ryzen 5 3500U je založen na architektuře Zen+ a je vyroben 12nm technologií. Díky tomu nabízí slušný výkon pro každodenní úkoly, jako je procházení webu, práce s dokumenty nebo sledování filmů.

V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se často uvádí, že základní frekvence 2,1 GHz je pro běžné úkoly dostačující. Procesor si s nimi poradí plynule a bez záseků. V případě potřeby se procesor dokáže automaticky přetaktovat až na frekvenci 3,7 GHz, a to díky technologii AMD Turbo Core. To mu umožňuje zvládnout i náročnější úlohy, jako je střih videa nebo hraní nenáročných her.

Základní frekvence 2,1 GHz u procesoru Ryzen 5 3500U je tak dobrým kompromisem mezi výkonem a energetickou efektivitou. Procesor je vhodný pro uživatele, kteří hledají cenově dostupný notebook s dostatečným výkonem pro každodenní použití.

Turbo frekvence až 3.7 GHz

Ryzen 5 3500U je mobilní procesor od AMD, který byl představen v roce 2019. Patří do řady Ryzen 3000 a je založen na architektuře Zen+. Vyrábí se 12nm technologií a disponuje 4 jádry a 8 vlákny. Základní frekvence procesoru je 2,1 GHz, ale díky technologii Turbo Boost se může automaticky přetaktovat až na 3,7 GHz, když je potřeba vyšší výkon.

V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se často zdůrazňuje jeho skvělý poměr ceny a výkonu. Procesor si obstojně vede v běžných úlohách jako je prohlížení webu, práce s dokumenty nebo sledování filmů. Díky integrované grafice Radeon Vega 8 zvládne i lehčí hry. Turbo frekvence až 3,7 GHz je v této cenové kategorii nadstandardní a umožňuje procesoru dosahovat překvapivě vysokého výkonu v krátkodobých zátěžových testech.

4 jádra, 8 vláken

Ryzen 5 3500U je procesor, který se může pochlubit 4 jádry a 8 vlákny. Díky technologii SMT (Simultaneous Multi-Threading) zvládá každé jádro zpracovávat dvě vlákna současně, což mu umožňuje dosahovat vysokého výkonu i při multitaskingu. Pro běžného uživatele to znamená plynulejší chod systému, rychlejší načítání aplikací a svižnější reakce.

V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se často zdůrazňuje jeho vynikající poměr ceny a výkonu. Díky 4 jádrům a 8 vláknům si hravě poradí s každodenními úkoly, jako je prohlížení webu, práce s dokumenty, sledování filmů nebo hraní méně náročných her.

I když se nejedná o herní procesor, 4 jádra a 8 vláken mu poskytují dostatek výkonu pro hraní některých populárních titulů na nižší detaily. V kombinaci s dedikovanou grafickou kartou si Ryzen 5 3500U poradí i s náročnějšími hrami.

Závěrem lze říci, že Ryzen 5 3500U je skvělou volbou pro uživatele, kteří hledají cenově dostupný procesor s dostatečným výkonem pro každodenní úkoly a méně náročné hry.

Integrovaná grafika Vega 8

Ryzen 5 3500U je procesor od AMD, který v sobě ukrývá i grafický čip Vega 8. Co to pro vás znamená? V praxi to znamená, že si na tomto procesoru zahrajete i nějakou tu hru, i když to nebude nejnovější AAA titul na ultra detaily. Vega 8 je integrovaná grafická karta, takže nespotřebovává tolik energie a nenavyšuje cenu notebooku tak, jako dedikovaná grafická karta.

Na co se s Vegou 8 můžete těšit? Zvládne starší hry jako je Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends nebo Dota 2 na nižší detaily a s plynulým frameratem. U novějších her už to bude horší, ale i tak si na nich zahrajete, i když s kompromisy v nastavení grafiky.

Recenze procesoru Ryzen 5 3500U se shodují na tom, že Vega 8 je příjemným překvapením. Pro běžnou práci a multimédia je výkonu grafiky dostatek a na nenáročné hraní také. Pokud hledáte notebook s dobrým poměrem cena/výkon a nechcete si kupovat herní stroj, Ryzen 5 3500U s Vegou 8 je skvělou volbou.

Frekvence grafiky až 1200 MHz

Ryzen 5 3500U není žádný herní procesor, ale integrovaná grafická karta Radeon Vega 8 umí překvapit. S frekvencí až 1200 MHz zvládne starší hry i méně náročné tituly na nižší detaily. Nečekejte zázraky, ale na cesty nebo nenáročné hraní to stačí. V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se často chválí právě grafický výkon, který je na integrovanou grafiku slušný. Pro běžnou práci, multimédia a prohlížení internetu je výkon více než dostatečný.

Klíčová slova: Ryzen 5 3500U, recenze, frekvence grafiky, Radeon Vega 8, integrovaná grafická karta, hry, výkon.

Podpora pamětí DDR4

Ryzen 5 3500U, srdcem mnoha notebooků, si zaslouží pozornost i díky své podpoře pamětí DDR4. Konkrétně zvládá frekvence až do 2400 MHz v dvoukanálovém zapojení. To sice není nejvyšší možná rychlost u DDR4, ale pro běžné uživatele a nenáročné hráče je to dostačující. Rychlost pamětí má vliv na celkovou odezvu systému, a tedy i na plynulost práce s aplikacemi a hrami.

Recenze procesoru Ryzen 5 3500U často zmiňují, že právě kombinace s rychlými DDR4 pamětmi dokáže z tohoto procesoru dostat překvapivý výkon. Pokud tedy plánujete koupi notebooku s Ryzenem 5 3500U, určitě se poohlédněte po konfiguraci s paměťmi o frekvenci alespoň 2400 MHz. Váš notebook vám za to poděkuje svižnější odezvou a vy si tak budete moci užít jeho plný potenciál.

TDP 15 W

Ryzen 5 3500U od AMD je procesor, který se pyšní To znamená, že si řekne o málo energie a hodí se tak do tenkých a lehkých notebooků, kde je výdrž baterie klíčová. Nižší TDP ale neznamená nízký výkon. Ryzen 5 3500U si i přes svou energetickou nenáročnost poradí s běžnými úkoly jako je prohlížení webu, kancelářská práce nebo sledování filmů bez větších problémů. V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se často chválí jeho vyváženost mezi výkonem a spotřebou. Pro náročnější uživatele, kteří se věnují například úpravě fotek nebo videí, už ale může být 15W TDP limitující. V takovém případě je lepší sáhnout po výkonnějším procesoru s vyšším TDP.

Podpora PCIe 3.0

Procesor Ryzen 5 3500U, postavený na architektuře Zen+, sice nepodporuje nejnovější standard PCIe 4.0, ale stále nabízí podporu pro PCIe 3.0. I když se to nemusí zdát jako zásadní detail, pro běžného uživatele to ve skutečnosti nepředstavuje žádné omezení. PCIe 3.0 stále poskytuje dostatečnou propustnost pro rychlé SSD disky, grafické karty a další periferie. V recenzích procesoru Ryzen 5 3500U se takřka nesetkáte s kritikou ohledně podpory PCIe, jelikož PCIe 3.0 je pro drtivou většinu úloh stále více než dostačující. Pokud tedy neplánujete stavět high-endovou sestavu s nejvýkonnějšími komponentami na trhu, absence podpory PCIe 4.0 u Ryzenu 5 3500U by pro vás neměla být důvodem k obavám.

Nízké tepelné ztráty

Ryzen 5 3500U, postavený na architektuře Zen+, si zaslouží pochvalu za svou energetickou efektivitu. S TDP pouhých 15 W je ideální volbou pro ultrabooky a tenké notebooky, kde je výdrž baterie na prvním místě. Nízká spotřeba energie jde ruku v ruce s nízkými tepelnými ztrátami. To znamená, že procesor se nepřehřívá a ventilátory se nemusí tolik namáhat, což má za následek tišší provoz. V recenzích Ryzenu 5 3500U se často setkáváme s pochvalou za jeho chladný a tichý chod, a to i při delším zatížení. To je důležité nejen pro pohodlí uživatele, ale také pro životnost zařízení. Nižší teploty znamenají menší opotřebení komponentů a delší životnost baterie. Pokud tedy hledáte procesor, který nabídne solidní výkon bez kompromisů v oblasti mobility a výdrže, Ryzen 5 3500U je skvělou volbou.

Vhodný pro notebooky

Ryzen 5 3500U je jako stvořený pro notebooky. Jeho nízká spotřeba energie z něj dělá ideální volbu pro ty, kteří potřebují pracovat na cestách a nechtějí být pořád u zásuvky. Recenze procesoru Ryzen 5 3500U chválí jeho výkon v kombinaci s úsporností. Zvládne bez problémů běžné kancelářské úkony, surfování po internetu, sledování filmů, ale i lehčí úpravu fotek a videí. Navíc si poradí i s méně náročnými hrami. Jeho integrovaná grafická karta sice není žádný herní speciál, ale na nenáročné tituly nebo hraní starších her v nižším rozlišení postačí. V porovnání s konkurencí nabízí Ryzen 5 3500U skvělý poměr ceny a výkonu. Pokud tedy hledáte notebook na běžnou práci a zábavu, Ryzen 5 3500U je skvělou volbou.

Výkon pro běžné úlohy

Procesor Ryzen 5 3500U je ideální volbou pro každodenní úkoly, jako je procházení webu, sledování videí, práce s dokumenty a lehčí multitasking. Díky 4 jádrům a 8 vláknům si snadno poradí s běžnými programy a aplikacemi. Integrovaná grafická karta Radeon Vega 8 Graphics umožňuje plynulé přehrávání videí ve vysokém rozlišení a zvládne i nenáročné hry.

Recenze procesoru Ryzen 5 3500U chválí jeho energetickou efektivitu, která se pozitivně projeví na výdrži baterie u notebooků. V testech výkonu dosahuje Ryzen 5 3500U srovnatelných výsledků s konkurenčními procesory Intel Core i5, a to i přes nižší spotřebu energie. To z něj dělá skvělou volbu pro uživatele, kteří hledají výkonný a zároveň úsporný procesor pro svůj notebook.

Procesor Ryzen 5 3500U je vhodný pro studenty, pracující na cestách i běžné uživatele, kteří hledají spolehlivý a výkonný notebook pro každodenní použití.

Dostupnost na trhu

Procesor Ryzen 5 3500U byl uveden na trh v prvním čtvrtletí roku 2019 a od té doby se těší poměrně široké dostupnosti. Není tak těžké ho sehnat v noteboocích různých výrobců, jako jsou Lenovo, HP, Asus nebo Acer. Vzhledem k tomu, že se jedná o procesor určený pro notebooky, nenajdete ho samostatně v prodeji jako desktopové procesory.

Dostupnost se může lišit v závislosti na konkrétní konfiguraci notebooku a prodejci. Obecně platí, že notebooky s Ryzenem 5 3500U jsou dostupné u většiny velkých prodejců elektroniky a také u specializovaných prodejců počítačů.

Pokud zvažujete koupi notebooku s Ryzenem 5 3500U, doporučujeme porovnat ceny u více prodejců a také si pročíst recenze od ostatních uživatelů. To vám pomůže najít nejlepší nabídku a vybrat si notebook, který bude splňovat vaše požadavky.

Cena a konkurenceschopnost

Ryzen 5 3500U se obvykle pohybuje v cenové relaci, která je pro mnoho uživatelů velmi atraktivní. Jeho výkon za danou cenu je často vyzdvihován v recenzích. Díky tomu je tento procesor od AMD lákavou volbou pro ty, kteří hledají dobrý poměr ceny a výkonu u notebooků střední třídy. Samozřejmě, na trhu existují i levnější procesory, ty ale často nedosahují takového výkonu, jaký nabízí Ryzen 5 3500U. Na druhou stranu, pokud hledáte nejvyšší výkon bez ohledu na cenu, narazíte na výkonnější (a dražší) procesory od AMD i Intelu. Pro běžné uživatele, kteří hledají notebook na práci, multimédia a nenáročné hraní, však Ryzen 5 3500U představuje ideální volbu. Jeho konkurenceschopnost je dána kombinací ceny, výkonu a vlastností, které uspokojí potřeby většiny uživatelů.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor:

Tagy: ryzen 5 3500u | recenze procesoru ryzen 5 3500u