Annie Girardot: Filmy s nezapomenutelnou francouzskou divou

Annie Girardotová Filmy

Počátky kariéry Annie Girardotové

Annie Girardot se narodila v Paříži a její cesta k herectví nebyla přímočará. Zpočátku se věnovala studiu na konzervatoři s vidinou kariéry divadelní herečky. Její talent a vášeň pro jeviště jí brzy vynesly angažmá v prestižní Comédie-Française, kde excelovala v klasických i moderních hrách.

Filmový svět si Annie podmanila v polovině 50. let. Její první role byly spíše epizodní, ale i tak na sebe dokázala strhnout pozornost. Průlom přišel s filmem "Rocco a jeho bratři" od Luchina Viscontiho, kde ztvárnila roli energické a vášnivé Nadi. Tento film odstartoval její hvězdnou kariéru a otevřel dveře k dalším významným projektům.

Během 60. a 70. let se Annie Girardot stala jednou z nejvyhledávanějších francouzských hereček. Spolupracovala s legendárními režiséry, jako byli Jean-Luc Godard, Claude Lelouch, Marco Ferreri a další. Její filmografie zahrnuje širokou škálu žánrů od dramat a komedií až po kriminálky.

Průlom s filmem Doktor Živago

Annie Girardot se stala mezinárodní hvězdou díky roli Lary ve filmu Doktor Živago z roku 1965. Tento epický romantický film, zasazený do bouřlivého období ruské revoluce, byl kasovním trhákem a získal pět Oscarů. Girardotová si za svůj výkon vysloužila nominaci na Zlatý glóbus a film ji katapultoval do první ligy hollywoodských hereček. Její krása, talent a melancholický výraz v očích z ní udělaly ideální představitelku Lary, ženy zmítané láskou a ztrátou v chaotických časech. Doktor Živago patří k nejznámějším filmům, ve kterých Annie Girardot hrála, a dodnes si ho diváci po celém světě užívají.

Spolupráce s významnými režiséry

Annie Girardot se během své kariéry setkala s plejádou významných režisérů, kteří formovali její herecký projev a pomohli jí ztvárnit nezapomenutelné role. Spolupráce s Luchinem Viscontim na filmech "Rocco a jeho bratři" a "Leopar" jí otevřela dveře do světa filmové elity a upevnila její reputaci talentované herečky. S Claudom Lelouchem natočila legendární "Muže a ženu", romantické drama, které se stalo celosvětovým hitem a získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Girardot si zahrála i ve filmech Alaina Robbe-Grilleta, představitele francouzské nové vlny, a to ve snímcích "Loni v Marienbadu" a "Trans-Europ-Express". Její talentu si všiml i Marco Ferreri, který ji obsadil do svého kontroverzního snímku "Velká žranice". V neposlední řadě je nutné zmínit spolupráci s André Cayattem na psychologickém dramatu "Klec", za který získala Césara pro nejlepší herečku. Tyto a mnohé další spolupráce s významnými režiséry utvářely Annie Girardot v herečku s širokým záběrem, schopnou zahrát jak dramatické, tak komediální role s neuvěřitelnou hloubkou a autenticitou.

Nezapomenutelné role ve francouzských filmech

Annie Girardot si podmanila filmové plátno svou nezapomenutelnou krásou a talentem. Její role ve francouzských filmech z ní udělaly ikonu a zanechaly nesmazatelnou stopu v historii kinematografie.

Její průlomová role přišla s filmem "Rocco a jeho bratři" od Luchina Viscontiho, kde ztvárnila Nadii, ženu rozpolcenou mezi dvěma bratry. Girardot dokázala vystihnout vášeň, smutek a sílu své postavy s neuvěřitelnou hloubkou a autenticitou.

Spolupráce s režisérem Claudem Lelouchem přinesla další nezapomenutelné filmové momenty. Ve filmu "Muž a žena" si zahrála Annu, filmovou střihačku, která se zamiluje do automobilového závodníka. Její výkon byl plný něhy, melancholie a touhy, a pomohl filmu získat Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší zahraniční film.

Girardot se nebála ani náročných a kontroverzních rolí. Ve filmu "Učitelka klavíru" od Michaela Hanekeho ztvárnila frustrovanou učitelku hudby, která se zaplete do sadomasochistického vztahu se svým studentem. Její výkon byl syrový, znepokojivý a strhující, a potvrdil její status jedné z nejtalentovanějších hereček své generace.

Annie Girardot zanechala za sebou bohatou filmografii plnou nezapomenutelných rolí. Její talent, krása a charisma inspirovaly a okouzlily diváky po celém světě. Její filmy jsou dodnes důkazem jejího výjimečného hereckého umění a nadčasovosti jejích rolí.

Cena Akademie za film Kráska na mostě

Annie Girardot, francouzská herecká legenda, si bohužel nikdy neodnesla cenu Akademie, a to ani za svůj nezapomenutelný výkon ve filmu Kráska na mostě. Film, který natočil v roce 1960 režisér René Clair, sice nebyl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, ale Girardot si za roli hostinské na mostě vysloužila cenu pro nejlepší herečku na filmovém festivalu v Benátkách. Její výkon, plný vášně, humoru a melancholie, je dodnes považován za jeden z vrcholů její kariéry.

Přestože se Oscar Annie Girardot vyhýbal, natočila celou řadu filmů, které se staly klasikou. Mezi nimi jmenujme například drama Rocco a jeho bratři (1960) od Luchina Viscontiho, komedii Muž a žena (1966) od Clauda Leloucha nebo drama Smrt darebáka (1970) od Georgese Lautnera.

Annie Girardotová v Hollywoodu

Annie Girardot se stala jednou z nejvýraznějších tváří francouzské kinematografie, ale její talent nezůstal bez povšimnutí ani v Hollywoodu. Přestože se v amerických filmech objevovala spíše sporadicky, zanechala v nich nesmazatelnou stopu. Její charisma a herecký um jí umožnily ztvárnit širokou škálu rolí, od dramatických po komediální.

Mezi její nejznámější hollywoodské filmy patří "Doktor Živago" z roku 1965, kde si zahrála po boku Omara Sharifa a Julie Christie. Její role Tonyi Gromeko, nešťastně zamilované ženy, jí přinesla mezinárodní uznání a nominaci na Zlatý glóbus. Další významnou rolí byla postava Madame Thénardier ve filmové adaptaci muzikálu "Bídníci" z roku 1998. Zde předvedla svůj pěvecký talent a hereckou všestrannost.

Ačkoliv se Annie Girardot nikdy nestala hollywoodskou hvězdou první velikosti, její role ve filmech jako "Doktor Živago" a "Bídníci" dokazují, že byla herečkou s výjimečným talentem a charismatem, které dokázalo zaujmout diváky po celém světě. Její přínos světové kinematografii je nepopiratelný a její filmy dodnes inspirují a baví diváky napříč generacemi.

Dramatické a romantické role

Annie Girardot se stala ikonou francouzského filmu a její talent zářil v rolích napříč žánry. Zvláštní místo v jejím srdci i filmografii ale patřilo dramatickým a romantickým postavám. Právě v nich mohla naplno projevit svou neuvěřitelnou šíři hereckého umění, od živelné vášně po hluboký smutek.

Girardotová dokázala ztvárnit křehkou ženu toužící po lásce, stejně jako silnou osobnost bojující s nepřízní osudu. Vzpomeňme na její nezapomenutelnou roli v filmu "Doktor Živago", kde si zahrála Laru, ženu zmítanou láskou ve víru ruské revoluce. Její výkon byl plný emocí a intenzity, diváci s ní prožívali každou slzu i úsměv.

Stejně tak silná byla i v rolích obyčejných žen, které se musely vyrovnat s těžkými životními zkouškami. Film "Moulin Rouge" z roku 1952 jí dal příležitost ztvárnit tanečnici Marii, která se zamiluje do mladého umělce. Girardotová dokázala vystihnout jak vášeň a radost z tance, tak i smutek a bolest z neopětované lásky.

Její dramatické a romantické role se nesmazatelně zapsaly do dějin kinematografie a dodnes inspirují diváky po celém světě. Annie Girardotová v nich ukázala, že krása a talent nestárnou a že opravdové emoce na plátně dokáží překonat hranice jazyka i času.

Spolupráce s Alainem Delonem

Annie Girardot a Alain Delon, to je kapitola sama pro sebe. Jejich vztah, plný vášně a dramatu, se promítl i na filmové plátno. Poprvé se setkali v roce 1960 při natáčení filmu "Rocco a jeho bratři" od Luchina Viscontiho. Chemie mezi nimi byla okamžitá a neodolatelná, ačkoliv Delon byl tehdy zadaný. Následovala série filmů, které se staly legendárními nejen díky svému zpracování, ale i díky elektrizujícímu napětí mezi hlavními představiteli. "Zatmění" od Michelangela Antonioniho z roku 1962 je dodnes považováno za jeden z nejlepších filmů o nemožnosti lásky.

Girardot a Delon si zahráli i v kriminálkách, například v Melvilleově "Samuraji" z roku 1967, kde Delon ztvárnil chladnokrevného zabijáka a Girardot ženu, která se do něj zamiluje. Jejich poslední společný film "Stará puška" z roku 1975, silný příběh z období druhé světové války, uzavřel jednu významnou etapu francouzské kinematografie. I když jejich milostný vztah skončil, přátelství a vzájemný respekt přetrvaly.

Pozdější tvorba a ocenění

Po zlomovém snímku „Piano teacher“ se Annie Girardot vrhla do práce na dalších projektech s neutuchající energií. Objevila se ve filmech nejrůznějších žánrů, od komedií jako „Stařec a jeho kočka“ až po dramata jako „Skryté slzy“. Její talent a charisma jí i nadále otevíraly dveře k spoluprací s uznávanými režiséry a hereckými kolegy.

Ačkoliv se v pozdějších letech její role na plátně zmenšovaly, Girardot si udržovala status filmové legendy. Její herecký um byl oceněn Césarem za vedlejší roli ve filmu „Ubohá holčička“ a čestným Césarem za celoživotní dílo. Diváci si ji pamatují pro její nezapomenutelné výkony, které dokázaly s lehkostí balancovat mezi zranitelností a silou, humorem a dramatem. Její filmografie zůstává fascinujícím svědectvím o jedinečném talentu a neutuchající vášni pro herectví.

Odkaz Annie Girardotové ve světě filmu

Annie Girardotová, francouzská ikona stříbrného plátna, zanechala ve světě filmu nesmazatelnou stopu. Její herecký talent, krása a charisma uchvátily publikum po celém světě a zajistily jí status legendy. Během své kariéry, trvající přes šest desetiletí, se objevila ve více než 140 filmech a spolupracovala s předními režiséry, jako byli Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Marco Ferreri a Claude Lelouch.

Girardotová se proslavila rolemi silných, nezávislých a často tragických ženských postav. Její herectví se vyznačovalo intenzitou, autentičností a emoční hloubkou. Mezi její nejvýznamnější filmy patří Rocco a jeho bratři, Muž a žena, Zvětšenina, Zemřít z lásky a La Pianiste. Za svůj přínos kinematografii získala Girardotová řadu ocenění, včetně dvou Césarů, Zlaté palmy z Cannes a Oscara za celoživotní dílo.

Její filmy se staly klasikou a dodnes inspirují a oslovují diváky napříč generacemi. Annie Girardotová zůstává symbolem francouzské kinematografie a její odkaz ve světě filmu je nesmrtelný.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: annie girardotová filmy | filmy, ve kterých hraje annie girardotová