Tři dukáty: Herci odhalují tajemství natáčení!

Tri Dukaty Herci

Tři dukáty: Pohádková klasika

Pohádka Tři dukáty se pyšní hvězdným obsazením, které dodává příběhu na autentičnosti a šarmu. V hlavních rolích se představují přední herecké osobnosti tehdejší doby. Roli krásné princezny z Brabantska ztvárnila Libuše Šafránková, známá svým talentem a půvabem. Po boku jí stanul Pavel Trávníček, který si zahrál roli prince, jenž se do princezny zamiluje. Dvojici doplňuje Jaroslav Marvan v roli moudrého krále, který se snaží princezně poradit v těžkých chvílích.

Zapomenout nesmíme ani na vedlejší role, které dodávají pohádce na dynamice a humoru. Radoslav Brzوبník ztvárnil roli zlého čaroděje, který se snaží princezně uškodit. Jeho komická postava je v kontrastu s vážností hlavních hrdinů a dodává pohádce na lehkosti. Naopak Věra Ferbasová v roli macechy přináší do děje napětí a intriky. Její postava je plná zloby a závisti, čímž kontrastuje s laskavostí princezny.

Tři dukáty jsou tak ukázkou toho, jak důležité je obsazení pro výsledný dojem z filmu. Herci dokázali vdýchnout postavám život a vytvořit nezapomenutelný filmový zážitek, na který diváci dodnes rádi vzpomínají.

Hvězdné obsazení filmu

Film Tři dukáty se pyšní hvězdným obsazením, které slibuje nezapomenutelný filmový zážitek. V hlavních rolích se představí ostřílení herci s bohatými zkušenostmi z divadelních prken i filmového plátna. Jména jako Jan Werich, Vlasta Burian a Jiří Voskovec zaručují inteligentní humor, strhující herecké výkony a nezaměnitelnou atmosféru prvorepublikové kinematografie. Trojici legendárních komiků doplňují neméně talentovaní kolegové. V dalších rolích se objeví například Jaroslav Marvan, známý svým komediálním talentem, a půvabná Lída Baarová, která do filmu vnáší prvek romantiky a ženské elegance. Tuto hereckou sestavu doplňuje řada dalších známých tváří, které se postarají o to, aby byl každý moment filmu pastvou pro oči i pro smysl pro humor. Film Tři dukáty tak není jen komediální klasikou, ale také přehlídkou toho nejlepšího, co tehdejší československý film nabízel.

Jan Werich jako král

Jan Werich, to jméno evokuje smích, moudrost a nezapomenutelné role. Jednou z nich je bezesporu i král z pohádky Tři veteráni. Jeho král je laskavý, ale i roztržitý, moudrý, ale i naivní. Zkrátka typický Werichův hrdina, který v sobě snoubí zdánlivě protikladné vlastnosti. A právě v tom tkví jeho kouzlo. Werich dokázal i královskému majestátu dodat lidský rozměr, a tak si ho diváci zamilovali. Jeho král není jen postava z pohádky, ale symbol naděje a optimismu.

Film Tři veteráni, natočený v roce 1983 podle předlohy Jana Wericha, patří k nestárnoucím klasikám české kinematografie. Vedle Jana Wericha v něm excelují i další herecké legendy jako Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, nebo Miloš Kopecký. Film si získal srdce diváků všech generací a dodnes baví svou hravostí, humorem a nadčasovým poselstvím.

Jiří Sovák v roli vodníka

Jiří Sovák, to jméno zná snad každý Čech. Jeho komediální talent rozesmával diváky v nespočtu filmů a pohádek. Málokdo si ale vzpomene, že tento skvělý herec ztvárnil i roli vodníka. A ne ledajakého! Ve filmu Tři dukáty pro Popelku z roku 1965 si zahrál vodníka, který sice nebyl zlý, ale zato pořádně prohnaný. Svou roli pochopitelně obohatil o svůj typický humor a nadhled, a tak se i z vedlejší postavy stal nezapomenutelný filmový hrdina. Sovákův vodník s rozcuchanými vlasy a vousy, v roztrhaném kabátě a s nezbytnou fajfkou v ruce, se stal jednou z ikonických postav českých pohádek. Jeho hlášky jako "Já jsem vodník, já vodníkům rozumím" nebo "To by v tom byl čert, aby v tom nebyl čert" zlidověly a dodnes baví malé i velké diváky. Jiří Sovák dokázal i z krátké role vodníka ve filmu Tři dukáty pro Popelku vytvořit další ze svých nezapomenutelných kreací.

Mladý Vlastimil Brodský

Tent

Pohádkové postavy a příběh

Film Tři dukáty pro štěstí, natočený v roce 1985, nás zavádí do světa pohádek a kouzel. Režisér Vladimír Drha se inspiroval pohádkou Karla Jaromíra Erbena a stvořil tak nezapomenutelný filmový zážitek. Pohádkové postavy, které ve filmu ožívají, si získaly srdce malých i velkých diváků.

V roli statečného prince Jindřicha se představil Pavel Trávníček, jehož úkolem je získat tři kouzelné dukáty a vysvobodit tak krásnou princeznu ze spárů zlého černokněžníka. Tu ztvárnila Libuše Šafránková, která svou krásou a něžností okouzlila nejednoho diváka.

Nesmíme zapomenout ani na další pohádkové postavy, které příběhu dodávají na napětí a humoru. Zdeněk Řehoř se s vervou ujal role zlého a zákeřného černokněžníka, který se snaží princi Jindřichovi v jeho cestě za štěstím všemožně zabránit. Naopak mu pomáhají tři kouzelní dědečkové, které si zahráli Vlastimil Brodský, Jiří Plachý a Josef Kemr. Jejich moudré rady a kouzelné dary pomáhají princi překonat všechny nástrahy.

Příběh filmu Tři dukáty pro štěstí je plný dobrodružství, napětí, ale i humoru a lásky. Ukazuje nám, že i přes všechny překážky a nástrahy, které nám život staví do cesty, můžeme dosáhnout svého štěstí, pokud máme odvahu, dobré srdce a lásku v srdci.

Humor a nadčasovost filmu

Film Tři dukáty pro Popelku (Tři oříšky pro Popelku) si získal srdce diváků nejen pohádkovým příběhem, ale také svým humorem, který odolává zubu času. Ten se projevuje v různých rovinách filmu a dodává mu na lehkosti a svěžesti i po padesáti letech od jeho vzniku.

Výrazně se na něm podílí herecké obsazení. Jiřina Bohdalová jako macecha a Jana Šulcová jako Dora tvoří komickou dvojici, jejichž štiplavé poznámky a marné snahy o chycení prince baví diváky dodnes. Vtipné hlášky, jako například „Dora běž!“, zlidověly a používají se v běžné mluvě.

Humor filmu Tři oříšky pro Popelku není prvoplánový ani infantilní. Je inteligentní, jemný a často založený na situační komice. Vzniká z kontrastů mezi postavami, jejich chováním a prostředím pohádkového světa. Díky tomu si film udržuje nadčasovost a oslovuje diváky napříč generacemi.

Oblíbenost u dětských diváků

Tři dukáty se těší velké oblibě u dětských diváků. Pohádkový příběh plný napětí, humoru a poučení si získal srdce malých i velkých. Děti milují kouzelný svět Tří dukátů, který je plný tajemných bytostí, mluvících zvířat a kouzelných předmětů. Dobrodružství princezny, Honzy a dalších postav je baví a zároveň je učí důležitým hodnotám, jako je přátelství, odvaha a spravedlnost. Herci, kteří ztvárnili pohádkové postavy, si získali dětské publikum svým charismatem a přesvědčivým hereckým projevem. Děti si oblíbily zejména princeznu, která je krásná, chytrá a statečná, a Honzu, který je sice trochu popleta, ale má dobré srdce a vždycky se snaží konat dobro. Tři dukáty se staly oblíbenou pohádkou, kterou si děti rády pouští opakovaně a která jim přináší radost a poučení.

Opakované reprízy v televizi

Fenomén Tří dukátů, kultovní pohádky z roku 1983, se neomezuje jen na premiérové uvedení. Naopak, opakované reprízy v televizi jsou důkazem její nadčasové obliby u diváků všech generací. Každoročně, zejména o vánočních svátcích, se pohádka vrací na televizní obrazovky a přitahuje miliony diváků. Její popularita neklesá, ba naopak, zdá se, že s každým rokem roste. Nostalgia, působivé herecké výkony legendárních herců jako je Jiří Bartoška, Libuše Šafránková nebo Pavel Zedníček a poutavý příběh plný humoru a napětí dělají z Tří dukátů stálici televizního programu. Opakované reprízy tak dávají možnost zavzpomínat na dětství starším divákům a zároveň oslovují i ty nejmladší, pro které se pohádka stává novým objevem. Tři dukáty se tak staly nedílnou součástí české kulturní identity a symbolem Vánoc pro mnoho rodin.

Kulturní význam Tří dukátů

Film Tři dukáty pro Popelku z roku 1973 se stal nedílnou součástí české kultury a jeho popularita s každým rokem roste. Pohádka o lásce, odvaze a spravedlnosti oslovuje diváky všech generací a stala se tradicí vánočních svátků. Herecké obsazení s Libuší Šafránkovou v hlavní roli Popelky a Pavlem Trávníčkem jako princem si získalo srdce diváků a dodnes patří k nejoblíbenějším filmovým párům.

Kromě poutavého příběhu a skvělých hereckých výkonů přispěl k úspěchu filmu i působivý soundtrack Karla Svobody a krásné kostýmy Theodora Pištěka. Film se natáčel na zámku Švihov, v Českém Krumlově a dalších malebných lokacích, které dodávají pohádce pohádkovou atmosféru.

Tři dukáty pro Popelku se staly fenoménem, který překročil hranice filmového plátna. Pohádka se dočkala divadelních adaptací, knižních vydání a inspirovala i další umělce. Její popularita dokazuje nadčasovost příběhu a sílu filmových obrazů, které v nás rezonují i po letech.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: tri dukaty herci | herci filmu tři dukáty