Jon Voight filmy a pořady: Drsňák s duší gentlemana

Jon Voight Filmy A Pořady

Počátky kariéry a průlomové role

Jon Voight, herec s pronikavým pohledem a charismatem, které ho katapultovalo mezi hollywoodskou elitu, nezačal svou kariéru ve světle reflektorů. Jeho cesta k uznání a slávě byla dlážděna skromnými začátky a neúnavnou pílí. Po absolvování katolické střední školy se Voight rozhodl následovat svou vášeň pro herectví a zapsal se na Catholic University of America ve Washingtonu, D.C. Po dokončení studia se přestěhoval do New Yorku, mekky divadelního světa, kde se snažil prosadit. Získával role v televizních seriálech a divadelních hrách, včetně broadwayské produkce "That Championship Season". Právě na divadelních prknech si Voighta všimli filmoví agenti a brzy se začal objevovat v menších filmových rolích. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1969 s filmem "Půlnoční kovboj", syrovým a nekompromisním snímkem, který mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Spolupráce s významnými režiséry

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, si za svou dlouhou kariéru zahrál pod taktovkou mnoha významných režisérů. Jeho filmografie čítá snímky od legendárních tvůrců, kteří formovali filmový svět.

Spolupracoval s Halem Ashbym na dramatu Návrat domů, jež mu vyneslo Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Společně s Dustinem Hoffmanem zazářil ve filmu Půlnoční kovboj Johna Schlesingera, který získal Oscara za nejlepší film a režii.

Oliver Stone mu svěřil roli ve válečném dramatu Četa, jež se stalo generační výpovědí o hrůzách války ve Vietnamu. Za zmínku stojí i spolupráce s Michaelem Mannem na akčním thrilleru Nelítostný souboj, kde si zahrál po boku Roberta De Nira a Ala Pacina.

Voight se nevyhýbal ani spolupráci s mladší generací režisérů. Objevil se ve filmu Lara Croft - Tomb Raider od Simona Westa a s Angelinou Jolie si zahrál i v jeho pokračování Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života.

Nejslavnější filmy: Půlnoční kovboj

Jon Voight, herecká legenda s kariérou trvající přes půl století, se může pochlubit působivou filmografií. Mezi jeho nejznámější role patří ta ve filmu Půlnoční kovboj z roku 1969. Voight zde ztvárnil roli Joea Bucka, naivního mladíka z Texasu, který se vydává do New Yorku s vidinou zbohatnutí. Jeho snem je stát se gigolem pro bohaté dámy. Ve městě se však setkává s drsnou realitou a ocitá se na okraji společnosti. Jeho život se změní, když potkává Rizzo "Ratso" Rizza, podvodníka s chatrným zdravím, kterého si zahrál Dustin Hoffman.

Půlnoční kovboj, syrové a nekompromisní drama, získalo tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film. Voightova role Joea Bucka mu vynesla nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Film se stal kultovním dílem a upevnil Voightovu pozici v Hollywoodu. I po Půlnočním kovbojovi pokračoval Jon Voight v budování své kariéry a dodnes patří mezi nejuznávanější herecké osobnosti.

jon voight filmy a pořady

Nejslavnější filmy: Návrat domů

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, se může pochlubit bohatou filmografií. Mezi jeho nejznámější filmy patří "Půlnoční kovboj" z roku 1969, kde si zahrál po boku Dustina Hoffmana. Film získal tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film. Dalším významným snímkem v jeho kariéře je "Návrat domů" z roku 1978, drama o vietnamské válce. Za roli paralyzovaného veterána Luka Martina získal Voight Oscara pro nejlepšího herce.

Voight se objevil i v akčních thrillerech. V roce 1996 si zahrál ve filmu "Mission: Impossible" s Tomem Cruisem. Jeho role Jima Phelpse, mentora agenta Ethana Hunta, mu přinesla další vlnu popularity. V roce 2001 se objevil v akčním dramatu "Pearl Harbor" a v roce 2008 si zopakoval roli Jima Phelpse ve filmu "Mission: Impossible – Ghost Protocol".

Kromě filmů se Jon Voight objevil i v několika televizních seriálech. Za roli Mickeyho Donnaovana v seriálu "Ray Donovan" získal v roce 2014 Zlatý glóbus. Seriál se natáčel sedm sezón a Voight si za svůj výkon vysloužil řadu ocenění a nominací.

Nejslavnější filmy: Šampión

Jon Voight, herec s charismatem a talentem, který mu vynesl Oscara a čtyři ceny Zlatý glóbus, se nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie. Jeho filmografie je bohatá a rozmanitá, plná nezapomenutelných rolí. Mezi nimi vyniká i sportovní drama Šampión z roku 1979, remake stejnojmenného filmu z roku 1931. Voight zde ztvárnil Billa "Šampióna" Thompson, zestárlého boxera, který se snaží znovu získat slávu a zabezpečit si budoucnost. Jeho výkon je syrový, emotivní a strhující, plný fyzické i psychické bolesti. Film se stal diváckým hitem a potvrdil Voightovo herecké mistrovství. Jeho postava boxera, který se odmítá vzdát, i když mu osud nepřeje, rezonuje s diváky dodnes. Šampión je tak dalším důkazem Voightovy schopnosti vdechnout život komplexním a lidským postavám, které si diváci pamatují ještě dlouho po skončení filmu.

Nejslavnější filmy: Teplo

Jon Voight, herecká legenda s kariérou trvající přes půl století, se může pochlubit rolí v jednom z nejikoničtějších filmů všech dob - Teplo (Heat) z roku 1995. Tento kriminální thriller, režírovaný Michaelem Mannem, svedl dohromady Voighta s Robertem De Nirem a Alem Pacinem v epickém souboji zločinu a spravedlnosti. Voight zde ztvárnil Nathana Leightona, chladnokrevného zločince, který se stává mentorem Neilem McCauleym (De Niro) a jeho gangem. Jeho výkon je strhující a dodává filmu další vrstvu napětí a morální komplexnosti.

jon voight filmy a pořady

I když se nejedná o hlavní roli, Voightovo ztvárnění Leightona je nezapomenutelné a dokazuje jeho herecký rozsah a schopnost vdechnout život i zdánlivě vedlejším postavám. Teplo je považováno za jeden z nejlepších kriminálních filmů všech dob a Voightova účast na tomto projektu jen potvrzuje jeho status herecké ikony. Film je dodnes oslavován pro svůj realistický pohled na zločin, strhující akční sekvence a silné herecké výkony celého obsazení.

Nejslavnější filmy: Nepřítel státu

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, si zahrál v mnoha nezapomenutelných filmech. Mezi nimi se vyjímá i thriller Nepřítel státu z roku 1998, kde si zahrál po boku Willa Smitha. Voight zde ztvárnil bezskrupulního agenta NSA, Thomase Briana Reynoldse, který se snaží ukrýt důkazy o vraždě kongresmana. Jeho chladnokrevný a děsivý výkon mu vynesl nominaci na cenu MTV Movie Award za nejlepšího záporáka. Film Nepřítel státu se stal kasovním trhákem a dodnes patří mezi nejpopulárnější thrillery.

Voightova role v Nepříteli státu je ukázkou jeho širokého hereckého rozsahu. Dokáže přesvědčivě ztvárnit charakterní role i záporáky s mrazivou autenticitou. Jeho filmografie je plná silných a nezapomenutelných postav, které zanechaly v historii kinematografie nesmazatelnou stopu.

Nejslavnější filmy: Mission: Impossible

Jon Voight se neobjevil v žádné z dosavadních šesti filmových adaptací série Mission: Impossible. Jeho dcera, herečka Angelina Jolie, se ovšem objevila v čtvrtém díle s podtitulem Ghost Protocol z roku 2011. Ve filmu si zahrála Ilsa Faust, záhadnou agentku, která se zaplete s Ethanem Huntem, kterého ztvárnil Tom Cruise.

Ačkoliv Jon Voight není s filmovou sérií Mission: Impossible přímo spjatý, jeho dcera Angelina Jolie zanechala ve čtvrtém díle výraznou stopu. Její postava Ilsa Faust je fanoušky i kritiky hodnocena jako jedna z nejlepších ženských postav v celé sérii.

Jon Voight, herec s pronikavým pohledem a charismatem, které dokáže ztvárnit jak charakterní hrdiny, tak i nezapomenutelné záporáky. Jeho filmografie je jako pestrá paleta emocí, která diváka vtáhne do světa napětí, dramatu i humoru.

Zdeněk Štěpánek

Televizní tvorba: Ray Donovan

V bohaté filmografii Jona Voighta najdeme i pozoruhodnou kapitolu televizní tvorby. Jedním z nejvýraznějších počitků je bezesporu jeho role Mickeyho Donovana v seriálu Ray Donovan. Seriál, který se vysílal v letech 2013 až 2020, představil Voighta v roli protřelého gangstera a otce titulního hrdiny, Raye Donovana. Jeho postava, plná temných tajemství a nevyzpytatelných motivací, se stala okamžitě ikonickou a vynesla Voightovi Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v roce 2014. Voightovo mistrovské ztvárnění Mickeyho Donovana, muže s pohnutou minulostí a komplikovanými vztahy, dodalo seriálu Ray Donovan nezapomenutelnou dynamiku a hloubku. Jeho charisma a herecký talent se projevily v plné síle a potvrdily jeho status jednoho z nejvýznamnějších herců své generace.

jon voight filmy a pořady

Ocenění a nominace

Jon Voight je uznávaný herec s kariérou trvající přes šest desetiletí. Za své výkony na plátně i v televizi získal řadu ocenění a nominací. Mezi nejvýznamnější patří Cena Akademie za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za film Návrat domů z roku 1978. Za tuto roli získal také Zlatý glóbus. Voight byl celkem čtyřikrát oceněn Zlatým glóbem a byl nominován jedenáctkrát. Mezi další významné nominace patří nominace na Cenu Akademie za filmy Půlnoční kovboj, Vysvobození a Splašený vlak. Za roli ve Splašeném vlaku získal cenu Zlatý glóbus. Voight se může pochlubit také cenou Emmy za svůj výkon v televizním filmu Jacknife. V roce 2013 mu byla udělena Národní medaile umění, což je nejvyšší ocenění za umění udělované americkou vládou. Jeho talent a charisma mu vynesly uznání kritiky i diváků po celém světě.

Vliv na filmový průmysl

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, zanechal v kinematografii nesmazatelnou stopu. Jeho filmografie, čítající tituly jako „Půlnoční kovboj“, „Splašený vlak“ či „Mission: Impossible“, je důkazem jeho všestrannosti a hereckého mistrovství. Voight se nebál riskovat a ztvárňovat kontroverzní postavy, čímž si vysloužil uznání kritiků i obdiv diváků. Jeho charisma a intenzivní herecký projev mu zajistily status herecké legendy a ovlivnily generace filmařů. Mladší publikum ho může znát z úspěšného seriálu „Ray Donovan“, kde ztvárnil Mickeyho Donovana, čímž dokázal, že i v pozdním věku je schopen podávat strhující výkony. Voightova filmografie se stala nedílnou součástí filmové historie a jeho odkaz i nadále inspiruje a baví diváky po celém světě.

Zajímavosti ze života Jona Voighta

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, je známý svými nezapomenutelnými rolemi ve filmech jako Půlnoční kovboj, Vysvobození a Mission: Impossible. Jeho filmografie je bohatá a pestrá, zahrnující dramata, akční filmy i komedie. Málokdo ale ví, že Voight byl na počátku své kariéry divadelním hercem a za svůj výkon ve hře "That Championship Season" na Broadwayi získal cenu Theatre World Award.

jon voight filmy a pořady

Výběr filmů a pořadů s Jonem Voightem

Název Rok vydání Žánr Role Jona Voighta
Půlnoční kovboj 1969 Drama Joe Buck
Splašený vlak 1985 Akční thriller Oscar "Manny" Manheim
Mission: Impossible 1996 Akční thriller Jim Phelps
Nepřítel státu 1998 Akční thriller Thomas Brian Reynolds
Ray 2004 Biografické drama Rudy Howard

Voight se kromě herectví věnuje i aktivismu a je známý svými konzervativními politickými názory. V minulosti otevřeně podporoval prezidenta Donalda Trumpa. Jeho dcera, herečka Angelina Jolie, má naopak liberální názory, což v minulosti vedlo k napjatým vztahům mezi nimi. V posledních letech se zdá, že se jejich vztah zlepšil.

Zajímavostí je, že Voight propůjčil svůj hlas animovanému filmu An American Tail, kde namluvil myšáka jménem Papa Mousekewitz. Jeho hlas tak doprovází generace dětí po celém světě.

Budoucí projekty a odkaz Jona Voighta

Jon Voight, držitel Oscara a Zlatého glóbu, je stále aktivní v Hollywoodu i přes svůj pokročilý věk. Jeho nadcházející projekty zahrnují několik filmů v různých fázích produkce. Mezi nimi je drama "Reagan", kde Voight ztvárňuje postavu Ronalda Reagana v jeho pozdějších letech. Film se zaměřuje na boj bývalého prezidenta s Alzheimerovou chorobou a jeho odkaz.

Kromě "Reagana" se Voight objeví také v akčním thrilleru "The Forger", kde si zahraje po boku Johna Travolty. Fanoušci se také mohou těšit na jeho roli v historickém dramatu "Roe v. Wade", které se zabývá kontroverzním tématem potratů v USA.

Jon Voight za sebou zanechává impozantní filmografii, která zahrnuje klasiky jako "Půlnoční kovboj", "Splašený vlak" a "Mission: Impossible". Jeho role z něj udělaly jednoho z nejuznávanějších herců své generace a jeho talent a charisma mu i nadále otevírají dveře k novým a zajímavým projektům. Jeho odkaz v historii filmu je již nyní nezpochybnitelný a jeho budoucí práce nepochybně přispějí k jeho dalšímu upevnění.

jon voight filmy a pořady

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: jon voight filmy a pořady | filmy a pořady s jonem voightem